1 Zásilka z Kolumbie

V Lidlu se mezi banány našlo 100 kilo kokainu

, AKTUALIZOVÁNO

V zásilce banánů pražskému supermarketu, v níž se ve středu našel kokain, bylo přes 100 kilogramů této drogy. Na ulici, naředěná pro zákazníky, by stála až miliardu korun. Uvedla to mluvčí protidrogové centrály Barbora Kudláčková. Šlo o náhodný nález. Policie nebo celníci v České republice podle ní nikdy nezadrželi větší zásilku kokainu, dvakrát v minulosti zadrželi jen větší objem heroinu.

Podle informací ČTK se droga našla v zásilce banánů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi. „K případu se nemůžeme vyjadřovat,“ řekla mluvčí řetězce Jitka Vrbová.

Kudláčková nechtěla upřesnit, jestli ve středu kokain našel přímo některý ze zaměstnanců prodejny, ani to, z jaké země zásilka pocházela. Policisté z protidrogové centrály podle ní na případu spolupracují s celní protidrogovou jednotkou, zatím nikoho neobvinili. Server tn.cz ve čtvrtek uvedl, že kokain byl v krabici s banány z Kolumbie. Při kontrole ostatních beden z dané dodávky banánů se podle Kudláčkové další drogy nenašly. 

​Policie zatím nepotvrdila, zda se kokain našel napěchován uvnitř banánů, nebo zda byl mezi nimi v balíčcích uložen. Spekuluje se ale, že se zásilka z Jižní Ameriky určená pro evropský černý trh našla právě uvnitř ovoce podobně, jako tomu bylo v některých případech pašování drog do Německa nebo Španělska.

Nyní odhalená zásilka kokainu patří k největším podobným případům v historii ČR, přes sto kilogramů kokainu se podařilo policii odhalit i v březnu 1999 po šestiměsíční operaci. Ve skladu v Malém Borku na Mělnicku bylo tehdy v zásilce sušeného ovoce 117 kilogramů kokainu. Nynější nález je ale podle mluvčí protidrogové centrály ještě větší. 

Čtěte také: Španělé našli 369 kg kokainu na české lodi

Smutek mafie: S Costa Concordií se potopil i pašovaný kokain

K největším zadrženým zásilkám kokainu se řadí i ta z roku 1997, kdy policie v Opočně na Rychnovsku odhalila 60 kilogramů drogy. Za organizování obchodu byl pak odsouzen majitel firmy Cafe Urban Václav Novotný-Urban na 14,5 roku vězení, propuštěn byl v roce 2009 po odpykání dvou třetin trestu. 

V roce 1998 zadrželi policisté zhruba 36 kg kokainu, když zatkli šéfa kokainového gangu a dva členy jeho vedení při operaci „Vamp“. Pašeráci byli čeští občané a celkem z Kostariky zřejmě propašovali 70 kg kokainu. 

Ve stovkách kilogramů se pak pohybovala hmotnost v případě několika zásilek heroinu. Loni v březnu celníci zadrželi 182 kilogramů heroinu v hodnotě téměř tři čtvrtě miliardy korun. Už v dubnu 1998 policisté zajistili 120 kilogramů heroinu, a dokonce 291,5 kilogramů téže drogy odhalili v prosinci 1993 ve spolupráci s německou policií celníci na bavorsko-českých hranicích. 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.