Klinika se musí vystěhovat. Majetkový úřad výpůjčku neprodlouží

Zasáhne opět ministr Babiš?

Klinika se musí vystěhovat. Majetkový úřad výpůjčku neprodloužíNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Autonomní sociální centrum Klinika se bude muset vystěhovat z vypůjčeného žižkovského objektu. V pátek o tom informoval Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) s tím, že smlouvu o výpůjčce objektu nelze prodloužit. Hlavním důvodem je nesouhlasné stanovisko stavebního úřadu. Centru Klinika končí smlouva 2. března.

Zůstává otázkou, jestli i tentokrát do osudu Kliniky zasáhne ministr financí Andrej Babiš. Loni v lednu se totiž postavil na stranu squatterů, když odvolal tehdejšího šéfa majetkového úřadu Františka Dittricha. Právě on dohodě s Klinikou bránil a v prosinci 2014 nechal budovu obsazenou aktivisty vyklidit policií. Posléze stát ve spolupráci s čerstvou ředitelkou úřadu Kateřinou Arajmu nabídl aktivistům v otevřené souteži bezplatný pronájem objektu.

Majetkový úřad v pátek informoval, že smlouvu o výpůjčce Klinice nelze prodloužit. Stavební úřad Prahy 3 totiž majetkový úřad upozornil, že stavba byla zkoulaudována jako plicní zdravotnické zařízení a jiné využití je tudíž nelegální, uvedl ÚZSVM.

„Pro nás je ta informace nová, dozvěděl jsem se ji teď od vás, proto ji nemohu komentovat,“ řekl pro ČTK za Kliniku Arnošt Novák.

Majetkový úřad nyní nemovitost „urychleně“ nabídne jiné státní instituci, a pokud žádná neprojeví zájem, vyhlásí výběrové řízení na prodej objektu. O budovu měla původně zájem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), její mluvčí Radka Sandorová ale ve čtvrtek řekla, že inspekce od záměru upustila.

Čtěte také: Útok proti pluralitě

Prodloužení výpůjčky by bylo v rozporu s právním řádem a bylo by sankčně postižitelné, zdůvodnil majetkový úřad páteční rozhodnutí. „Tato skutečnost nebyla ÚZSVM v době uzavření smlouvy o výpůjčce v roce 2015 známa, neboť měl k dispozici pouze potvrzení stejného stavebního úřadu ze dne 21. dubna 2004, že kolaudační rozhodnutí nalezeno nebylo,“ dodává ÚZSVM. Letos stavební úřad majetkovému úřadu sdělil, že současný způsob užívání objektu je protiprávní.

Majetkový úřad se snažil projednat se stavebním úřadem možnost dalšího setrvání iniciativy Klinika v objektu na omezenou dobu, avšak bez úspěchu. Jakékoli další užívání objektu v Jeseniově ulici by mohlo snížit hodnotu pro budoucí zájemce a tím i porušit zákon o majetku státu ze strany ÚZSVM.

Zkušenosti s tímto specifickým provozem budovy majetkovému úřadu ukázaly, že do budoucna je pro něj neudržitelné mít smluvní vztah pouze s fyzickou osobou. „Předpokládáme, že v případě, pokud by Iniciativa Klinika měla právní subjektivitu, mohly by jí poskytnout významnou podporu příslušné složky státu nebo obce, zabývající se sociální a humanitární oblastí, včetně například zajištění prostor a dalších prostředků k provozování činnosti,“ dodal úřad s tím, že k tomu ale ÚZSVM není kompetentní.

Čtěte také: Neonacisté? Maskovaní útočníci zapálili sociální centrum Klinika

Státem vlastněný opuštěný objekt, který obývali bezdomovci, squatteři obsadili v prosinci 2014, uklidili jej a několik dní v něm provozovali sociální centrum. Poté je vyvedla policie. Na podporu iniciativy se opakovaně sešly stovky lidí. Správcovský úřad s povolením vlády pak budovu nabídl aktivistům k bezplatné výpůjčce.

Situace kolem objektu se vyostřila poté, co Klinika loni spustila sbírku oblečení pro uprchlíky. Před dvěma týdny na objekt zaútočili maskovaní pachatelé kameny a světlicemi ve stejný den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci. Útok vyšetřuje policie.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články