Co mají společného Dienstbier a Hitler? Hampl má jasno

Sociolog srovnává

Co mají společného Dienstbier a Hitler? Hampl má jasnoNOVÉ
Koláž, kterou zveřejnil Petr Hampl. Foto: Foto: Facebook Petra Hampla
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Komentář ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera o tom, že Miloš Zeman vytváří podhoubí pro fašizaci společnosti, rozčílil mnoho prezidentových příznivců. Například sociolog a člen Bloku proti islámu Petr Hampl sdílel na Facebooku koláž, kde Dienstbiera přirovnal k Adolfu Hitlerovi. Zároveň upozornil, že Česko už za 10 let mohou ovládnout islamisté.

„Oba nenávidí demokracii, oba chtějí české země zalidnit cizím národem, oba sympatizují s antisemitskou ideologií…“ To jsou podle kontroverzního sociologa Hampla jen některé z celkových šesti věcí, které mají ministr Jiří Dienstbier (ČSSD) a nacistický vůdce Adolf Hitler společné. Oba muži si prý zároveň přejí, aby se o českých věcech rozhodovalo v Berlíně a aby byli Češi dáni na převýchovu.

Hampl uvedl, že koláží reagoval na Dienstbierovy kritické výroky na adresu nynějšího českého prezidenta, které ministr pro lidská práva pronesl v reakci na to, že Zeman stál během oslav 17. listopadu na jednom pódiu s představiteli Bloku proti islámu. Tento spolek totiž bývá ministerstvem vnitra pravidelně zařazován mezi extremistická hnutí. Podle Dienstbiera tím Zeman vytváří podhoubí pro fašizaci české společnosti.

Čtěte také: ‚Klukovské drzosti přehlížím.‘ Zeman vrací Sobotkovi kritiku

„Pan Dienstbier označil zcela legitimní občanské hnutí za fašistické. Zároveň hrubým způsobem napadl prezidenta republiky a urazil 80–90 % českých občanů,“ vysvětlil Hampl serveru ECHO24.cz, co ho vedlo k vytvoření svérázné koláže. Zároveň se pochlubil, že koláž vytvářel vlastním úsilím. Upozornil ovšem, že je potřeba brát ji s určitou nadsázkou. „Je pochopitelné, že pan Dienstbier není úplně stejný jako pan Hitler. Například proto, že nezabil šest milionů lidí,“ popsal Hampl jeden z rozdílů mezi oběma muži.

‚Za 10–15 let nás ovládnou islamisté‘

Hampl, který se neúspěšně ucházel o post předsedy Strany svobodných občanů (po prohraném souboji stranu opustil) koláž nahrál na svůj facebookový profil minulý týden ve čtvrtek. Už v pátek odpoledne však z jeho profilu zmizela. Že by ji sám smazal však razantně odmítl. „Koláž jsem rozhodně nemazal, v pátek jsem ani nebyl u počítače, musela zmizet nějak jinak,“ řekl Hampl.

To, že by svéráznou koláž smazal ve strachu z možné reakce ministra Dienstbiera, však odmítl. „Jestli mě bude pan ministr pro lidská práva žádat o nějaké zadostiučinění, tak jsem ochoten prostě jít a ten názor obhájit, i kdyby to mělo být soudně,“ prohlásil Hampl. Samotný ministr Dienstbier odmítl koláž jakkoli komentovat.

Podle Hampla není sporné ani to, když srovnává současnou situaci se třicátými a čtyřicátými lety. „Nemyslím si, že by situace byla jiná než v řekněme roce 1937, tedy těsně před nástupem nacismu. I dnes tady máme hnutí, které ohrožuje evropské země a chce instalovat totalitní režimy,“ řekl Hampl s dovětkem, že tím hnutím je islám, potažmo islamismus. Na dotaz serveru ECHO24.cz, kdy přesně na území České republiky dojde k instalaci islamistického režimu, Hampl odvětil, že se tak stane „za 10–15 let“.

Přestože si Petr Hampl na svoji koláž vybral Jiřího Dienstbiera, ministr pro lidská práva zdaleka nebyl jediný, kdo se vymezil proti rozhodnutí Miloše Zemana vystoupit na jednom pódiu s představiteli Bloku proti islámu. Spojení prezidenta s protiislámskými aktivisty kritizoval například profesor a literární historik Martin C. Putna a nebo premiér Bohuslav Sobotka, který v pátek uvedl, že prezident by „něměl vystupovat na shromáždění xenofobní sekty“.

Čtěte také: Sobotka tvrdě do Zemana: Šíří nenávist, naštval celou ČSSD

Dienstbier pozval uprchlíky do Česka, kritizuje Ovčáček ministra

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články