Blíž k Velkému bratrovi. Babiš bude chtít víc, varuje opozice

Kritizovaný registr

Blíž k Velkému bratrovi. Babiš bude chtít víc, varuje opoziceNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Bez většího zájmu ve středu klíčový rozpočtový výbor sněmovny posunul do druhého čtení kontroverzní návrh ministra financí Andreje Babiše (ANO) na zavedení centrální evidence účtů. Díky ní bude mít stát přehled o účtech všech fyzických a právnických osob, což má pomoci v boji s financováním terorismu i s daňovými úniky. Původně racionální myšlenka je ale podle pravicové opozice nebezpečná zejména v rukou současné vlády, která si v zavádění nejrůznějších registrů libuje. ODS a TOP 09 varují, že Babiš v budoucnu může chtít znát i zůstatky na účtech, což ostatně zpočátku skutečně prosazoval. Poslanci by o novince mohli rozhodnout ještě do prázdnin.

Babiš návrh, který vzbuzuje obavy u ochránců osobních údajů, nakonec předložil ve výrazně mírnější podobě, než původně plánoval. Pokud mu na něj poslanci kývnou, stát bude mít přehled o účtech všech fyzických i právnických osob. Finanční a celní správa, orgány činné v trestním řízení, zpravodajské služby a Finanční analytický útvar ministerstva financí by po zavedení evidence mohly jediným dotazem zjistit, kde má kdo veden svůj bankovní účet.

Vypadla nicméně nejkontroverznější část návrhu, tedy aby registr obsahoval i údaje o zůstatcích na účtech – jednoduše to, kolik má kdo na účtu peněz. Jenže pravicová opozice se obává, že když měl Babiš podobný nápad už při psaní zákona, přijde s ním dříve či později znovu.

„V tomhle případě vláda používá bohužel úspěšnou bruselskou taktiku salámové metody. Teď jsou to jenom čísla účtů. Ale když to projde, co bude příště? Zůstatek na účtu? Dnes může vláda říkat: my to nechceme, ale zaznamenali jsme veřejnou debatu, že někteří členové vlády už dnes při vzniku zákona přišli s myšlenkou, že chtějí vědět zůstatky na účtu. Nakonec to tam není, protože to zejména rozporovala Česká národní banka. Ale co není dnes, může být zítra nebo pozítří,“ varoval při projednávání zákona v prvním čtení šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Kalousek: Další fízlovské registry

A podobného názoru je i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Jakmile to ministr Babiš jednou chtěl, tak je jakákoliv důvěra v to, že tam v budoucnu zůstatky nebudou, vyloučena. Ta touha po dalších informacích samozřejmě může přijít,“ řekl Kalousek deníku ECHO24.cz a dodal: „Lze najít racionální důvody, proč takový zákon v absolutně útlé podobě, jak jsem to v minulosti navrhoval já, mít. Andrej Babiš má ale ambice získat daleko více citlivých informací. A když to dáme do souvislosti s dalšími asi dvanácti fízlovskými registry, které prosadila tato vláda, je to opravdu nebezpečné.“

Resort financí opozičním politikům oponuje s tím, že opakovaně používají řadu mýtů. „Ministerstvo financí po nástupu Andreje Babiše nikdy nenavrhovalo zřízení centrální evidence účtů tak, aby obsahovala zůstatky. Tento údaj v CEÚ považuje od počátku projednávání předložené varianty jako nedůležitý, neboť CEÚ je navrhován v podstatě jako technický rozcestník, který má oprávněné žadatele co nejdříve navést do správné úvěrové instituce. Vzhledem k tomu, jak rychle se zůstatky na účtech mění, byl by to jen údaj orientační a ve chvíli dotazu do CEÚ možná i velmi rozdílný od skutečnosti. Tedy pro práci uvedených oprávněných žadatelů irelevantní,“ tvrdí ministerstvo.

„Čekal jsem nějakou živější diskuzi, především z řad opozice, podle toho, co se odehrávalo v prvním čtení na sněmovně. Ale to nás asi teprve čeká na plénu,“ říká šéf rozpočtového výboru.

Diskuze o zůstatcích ze začátku roku 2014, tedy ještě před předložením zákona, se prý týkaly pouze vyhodnocení mnoho let trvajícího úkolu a ne nové legislativy.

Obě pravicové strany na zákon útočily v březnu, když ho poslanci projednávali v prvním čtení. Centrální evidence účtů je dle nich zbytečná a navíc současná vláda opakovaně prokázala, že není schopna dostatečně ochránit citlivá data. Ve středu se ovšem na diskuzi v rozpočtovém výboru nikdo z kritiků nedostavil a klíčový výbor tak návrh projednal za necelých pět minut.

„Čekal jsem nějakou živější diskuzi, především z řad opozice, podle toho, co se odehrávalo v prvním čtení na sněmovně. Ale to nás asi teprve čeká na plénu,“ okomentoval nezájem pravicových stran šéf výboru Václav Votava z ČSSD.

Aktuální informace minimálně jednou denně

Poslanci by mohli návrh v závěrečném čtení projednat ještě před prázdninami. A jak by tedy měl podle plánů vlády vypadat? Stát bude mít přehled o účtech všech fyzických i právnických osob a mimo jiné bude jasné, jak dlouho daný účet existoval. Informace v registru, který bude spravovat Česká národní banka, se budou minimálně jednou denně aktualizovat.

Evidence má umožnit oprávněným institucím jediným dotazem zjistit, kde má či měl účet subjekt, o který se zajímají. V současné době kvůli tomu musejí obesílat desítky bank a záložen. Například pokud dnes chce policie zjistit majitele bankovního účtu, musí oslovit všechny finanční instituce na trhu, kterých je téměř 80.

Původně měla být centrální evidence spuštěna už od začátku letošního roku. To ale ministr financí nestíhal a návrh mu pak navíc vrátili vládní legislativci. Už předloni návrh kritizovala Česká bankovní asociace, která se obávala možného zneužití dat klientů. Například ministerstvo vnitra je ale přesvědčeno, že díky tomu, že evidence nebude obsahovat údaje o pohybech na účtech, se riziko úniku citlivých informací výrazně snížilo.

Podobný systém funguje v několika evropských zemích, například ve Francii, Španělsku, Německu, Rumunsku nebo v Itálii.

Čtěte také: Dohled nad vašimi penězi. Vláda schválila Babišův nový registr účtů

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články