Politik spekuloval o ‚muži v hnědé bundě‘. Začala ho stíhat policie

Stíhání za spekulace na internetu

Politik spekuloval o ‚muži v hnědé bundě‘. Začala ho stíhat policieNOVÉ
Předseda strany Patrioti ČR Jiří Vítek. Foto: Foto: Facebook Jiřího Vítka
2
Domov
Vojtěch Beran
Sdílet:

Incident z únorové demonstrace proti islámu má další dohru. Policisté totiž začali stíhat předsedu strany Patrioti ČR Jiřího Vítka, který vyjádřil pochybnosti ohledně známého incidentu, kdy se střetli maskovaní extremisté s levicovými demonstranty. Vítek naznačoval, že mohlo jít o policejní provokaci řízenou dnes už proslaveným „mužem v hnědé bundě“. Podle policistů se tím dopustil pomluvy, za což mu nyní hrozí až dva roky vězení. Samotný Vítek ale jakoukoli vinu popírá. „Jestli má být někdo vyšetřován, tak rozhodně velitel zásahu, a ne já,“ glosuje pro ECHO24.cz.

Potyčka mezi dvěma skupinami demonstrantů, ke které došlo v Praze na Malé straně během únorové demonstrace proti islámu, budila emoce už od počátku. Maskovaní radikálové, kteří se střetli s levicovými demonstranty, totiž podle mnohých ve skutečnosti nebyli pravicoví extremisté, ale policisté v přestrojení. Velkou pozornost vzbudil především „muž v hnědé bundě“, který na záběrech z demonstrace působí dojmem, že skupinu maskovaných mužů řídí a dává jim pokyny. Pochybnosti pak pouze posílila skutečnost, že se někteří z radikálů opakovaně objevili ve dveřích budovy, jež spadá pod ministerstvo vnitra.

Podezření, že šlo o řízenou provokaci, ostatně den po demonstraci vyjádřil i předseda Patriotů a profesionální hasič Jiří Vítek. „Scénář ze sobotní demonstrace pro média psala pravděpodobně policie, která účelově připravila malou epizodu, která však mohla stát zdraví nejen občanů, ale také některých policistů, které někdo v této hře obětoval,“ napsal v sobotu 7. února na svůj blog na serveru iDNES.cz. Vítek se pozastavil například nad tím, že na místě střetu chyběli jinak všudypřítomní těžkooděnci a dvě skupiny demonstrantů tak muselo vlastními těly oddělovat jen několik „pochůzkářů“. Celý zákrok pak nepřímo přirovnal k předlistopadovým taktikám Státní bezpečnosti.

Právě tento příspěvek se však nyní dostal do hledáčku vyšetřovatelů. Podle nich se totiž Vítek dopustil pomluvy, za což by mu v případě odsouzení hrozily až dva roky za mřížemi. „V pondělí jsem byl na výslechu, kde se mě ptali, jestli jsem příspěvek skutečně napsal a jestli si za svými slovy stojím. Obojí jsem potvrdil,“ řekl Vítek serveru ECHO24.cz. „Pomluvy jsem se měl dopustit tím, že jsem naznačoval, že za tím incidentem stálo ministerstvo vnitra a že to připomíná praktiky Státní bezpečnosti,“ dodal.

Ve hře je navíc možnost, že trestní oznámení podal samotný muž v hnědé bundě – tedy kriminalista v civilu –, který se po únorové demonstraci stal snad „nejhledanějším mužem“ v Česku. „Tu žalobu na mě údajně podal policista nebo účastník té demonstrace v Thunovské ulici. Takže nevím, nakolik to souvisí přímo s ním. Pravděpodobně ano. Oficiálně mi řekli, že se to týká pomluvy, která souvisí s tím zásahem v Thunovské ulici,“ uvedl Vítek, který s ohledem na probíhající vyšetřování nechtěl zacházet do dalších podrobností.

‚Obsílku mi donesli až domů‘

Vítek se pozastavil i nad tím, jakým způsobem ho policisté předvolali k výslechu. „Tu obsílku s předvoláním na policii, mi donesli dva kriminalisté ke mně domů. V tu chvíli jsem byl zrovna v práci, takže se začali vyptávat dcery, kde se pohybuji atd. Tak to mi přišlo trochu nestandardní. Přece jen jsem nikoho nezabil, nikoho jsem neokradl, jenom jsem napsal něco na internet,“ uvedl. Jedním dechem však zdůraznil, že policisté se během výslechu chovali korektně.

Co se týče samotného incidentu, Vítek i nadále nepřestává pochybovat: „Stále si stojím za tím, že celý ten zásah byl absolutně zpackaný. Jestli někdo má být vyšetřován tak rozhodně velitel zásahu a ne já za pomluvu. Byla to naprosto diletantská práce policie, která byla tak zpackaná, že se nenabízela jiná možnost, než věřit, že je to zinscenované.“

Předseda Patriotů Vítek donedávna zároveň působil jako šéf Unie bezpečnostních složek (UBS). Vedení odborové organizace následně opustil kvůli rozruchu kolem jeho příspěvku na blogu. „Z funkce předsedy jsem odstoupil až kvůli této kauze. Rozhodl jsem se pro to dobrovolně. Samozřejmě jsem mohl kopat, ale nechtěl jsem UBS touto svou záležitostí poškodit,“ zopakoval svůj postoj, který představil už na únorové tiskové konferenci.

Zajímavé je, že Vítek nebyl jediný člověk, který se kvůli pochybnostem o známém incidentu dostal do hledáčku policie. Spolu s ním byli vyšetřovaní i další dva členové Patriotů, kteří se k potyčce mezi dvěma skupinami demonstrantů vyjádřili na sociálních sítích. „Kromě předsedy Vítka jsem byl na policii ještě já a jeden můj stranický kolega. Policisté nám ukázali nějaké screeny, které zachycovaly ty příspěvky. My jsme ale vše popřeli a tím to pro nás skončilo,“ popsal serveru ECHO24.cz tiskový mluvčí Patriotů Daniel Rovný.

Samotní policisté se o víkendu k tvrzením Jiřího Vítka a dalších Patriotů odmítli vyjádřit. „Na vaše dotazy odpovíme nejdříve v pondělí a vzhledem k platné legislativě je s nejvyšší pravděpodobností nebudeme komentovat,“ řekla serveru ECHO24.cz mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová.

Ministerstvo provokaci odmítá

K incidentu, kvůli němuž je nyní Vítek stíhán, došlo v sobotu 6. února na rohu ulic Zámecká a Thunovská a v Praze na Malé straně. Průvod levicových demonstrantů tudy zrovna procházel na Hradčanské náměstí, kde se v tu dobu konala demonstrace Bloku proti islámu, když narazili na skupinu statných mužů s kuklami na obličejích. Obě skupiny na sebe chvíli pokřikovaly a házely po sobě různé předměty. Maskovaní muži se po krátké potyčce dali na ústup a levicoví demonstranti pokračovali v průvodu.

Policii se následně podařilo 25 radikálů identifikovat a pět z nich obvinili z trestného činu výtržnictví. Zbylých dvacet pak policisté podezírají ze spáchání přestupku proti občanskému soužití, za který jim hrozí pokuta. „Svým hrubým a aktivním jednáním se snažili vyvolat fyzický konflikt s účastníky ohlášené demonstrace,“ uvedl k o tmu mluvčí pražských policistů Jan Daněk. Ministerstvo vnitra rovněž popřelo, že by skupinu radikálů jakkoli řídilo – policie pouze přiznala, že muž v hnědé bundě byl kriminalista v utajení.

Čtěte také: Střet extremistů s aktivisty a zvláštní taktika policie

Policie přiznala: muž v hnědé bundě byl náš člověk

Sdílet:

Hlavní zprávy

Buďme na sebe hrdí, máme na co

KOMENTÁŘ

Před dvěma dny tu kolega Daniel Kaiser psal o tom, že současná povodňová situace prodlužuje období, které začalo za covidu a trvá dosud, totiž období, kdy žijem ...

00:01

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz