Střet extremistů s aktivisty a zvláštní taktika policie

Střet na Malé Straně

Střet extremistů s aktivisty a zvláštní taktika policieAKTUALIZOVÁNO
Záhadný muž v béžové bundě postává vpravo od zakuklených radikálů. Foto: Reprofoto: YouTube.com/Free Palestine Czech Group
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Obrovskou odezvu na sociálních sítích vzbudilo video ze sobotního střetu demonstrantů v Praze. Ve videu je totiž vidět skupina maskovaných „pravicových extremistů“, která napadne průvod levicových aktivistů mířících na Hrad. Nejpodivnější na tom je úloha policie. Několik uniformovaných policistů vznikajícímu střetu jen přihlíží. Ze záběrů je však patrné, že akci pravicových radikálů koordinuje muž v hnědé bundě. Internetem proto letí spekulace, že muž i radikálové jsou ve skutečnosti jen přestrojení policisté.

Video poukazuje zejména na muže v hnědé bundě, který jde nejprve spolu s levicovými aktivisty a následně se přidá ke skupině maskovaných radikálů, kteří na účastníky pochodu čekali. Ve videu je zřetelně vidět, jak se muž v hnědé bundě baví s několika maskovanými radikály, přičemž vypadá, jako by jim dával instrukce. Na síti se později objevily fotografie, které tohoto muže zachycovaly i na dalších místech v Praze, kde se otevřeně baví s uniformovanými policisty.

Pražští policisté však jakoukoliv spojitost s tímto mužem odmítají a zdůrazňují, že sami nevědí, o koho se jednalo. Stejně tak uvádí, že se v žádném případě nejednalo o připravenou policejní provokaci. „O žádné policisty se nejednalo. Byli to lidé s protichůdnými názory. Jedni se účastnili pochodu a ti druzí je chtěli napadnout. Žádní policisté to nebyli, to kategoricky odmítám,“ uvedl mluvčí pražských policistů Jan Daněk. Zároveň podotkl, že v současné době nemůže potvrdit ani vyvrátit, že by muž v hnědé bundě patřil k policii.

I přes to, že se policie od případné provokace jasně distancovala, se jí však nepodařilo vymýtit veškerá podezření. Z publikovaných záběrů, které střet zachycují, je totiž zřejmé, že muž v hnědé bundě hrál v celém střetnutí klíčovou úlohu. „Ten muž v béžové bundě je evidentně ovládá, ale pořád z těch záběrů není jasné, zda patří k policii,“ uvedl k tomu odborník na extremismus Miroslav Mareš, který zároveň upozornil na dalšího muže v civilu, který působí dojmem, že maskované radikály řídí.

„V podstatě mě napadají dvě možnosti, buď ti dva muži jsou spojenci opravdových protiimigrantských chuligánů v průvodu stoupenců migrace, které policie nechává bez většího povšimnutí, nebo se jedná o příslušníky bezpečnostních složek, kteří ten dav skutečných či domnělých protiimgrantských chuligánů alespoň částečně ovládají,“ dodal Mareš pro server ECHO24.cz.

Podle dalších znalců z bezpečnostního prostředí je možné, že policie skutečně měla své muže i v přestrojení mezi radikály. Tito muži pak mohli mít za úkol zabránit vážnějším střetům a svou roli v tomto případě zvládli.

Určité pochybnosti vyjádřil i bývalý ministr vnitra a současný senátor František Bublan, který má zkušenosti i jako šéf civilní rozvědky. „Působí to na mne velice zvláštním dojmem, který pramení z již uvedených poznatků: malý počet lehce oděných policistů, provokatéři v maskách jsou téměř uniformě oděni, včetně obuvi a ‚koordinátor‘ v hnědé bundě je nepřehlédnutelný,“ uvedl Bublan.

Podezření části veřejnosti posiluje i skutečnost, že budova, vedle níž maskovaní radikálové ve videu stojí, spadá pod ministerstvo vnitra. Ve videu je zároveň v jednu chvíli vidět, jak z budovy vyleze jeden z maskovaných radikálů.

TAKHLE SE DĚLÁ #ŽUMPA A #PROPAGANDA! #SLIBOVANÁ #POHÁDKA O 7 STATEČNÝCH MAJÍ NÁS SNAD ZA HLUPÁKY? ❌❌❌󾭹✔

Zveřejnil(a) We Are Here At Home .com dne 6. únor 2016

‚Že by došlo k provokaci si nemyslím‘

Další bezpečnostní experti, které oslovil server ECHO24.cz, však k případné policejní provokaci zaujímají spíše skeptický postoj. „Provokace se samozřejmě vyloučit nedá. Pokud by k ní došlo, znamenalo by to, že policie naprosto selhává,“ poznamenal k tomu bývalý šéf vojenského zpravodajství Andor Šándor.

Poslankyně a členka výboru pro bezpečnost Jana Černochová (ODS) potom dodala, že ani ona si nemyslí, že by policie zorganizovala podobnou provokaci. „Z vlastních zkušeností vím, že policisté podobné demonstrace zvládají nanejvýš profesionálně a nezaujatě. Ostatně i o včerejšku si myslím, že jej policisté zvládli dobře. Že by došlo k nějaké provokaci si nemyslím,“ uvedla Černochová.

Podobně se vyjádřil i bývalý policejní prezident Petr Lessy, který ve stručnosti prohlásil, že „je na pochybách“, co se týče možné provokace.

Současný ministr vnitra Milan Chovanec v neděli večer uvedl, že policie zvládla sobotní události a udržela situaci pod kontrolou. „Zároveň jsem zadal policejnímu prezidentovi důkladné prošetření údajných excesů, na které v průběhu neděle upozornila některá média. Na těchto kontrolách se bude podílet i odbor interního auditu Ministerstva vnitra. Jde zejména o chování policistů u přenosového vozu Českého rozhlasu a rovněž o obvinění policie z údajné provokace, které na sociálních sítích šíří někteří aktivisté, a které následně zopakoval i pan Jiří Vítek, politik a předseda jedné z odborových organizací. Výsledky tohoto šetření chci mít k dispozici do dvou týdnů,“ uvedl Chovanec.

Ke střetu mezi účastníky pochodu pořádaného iniciativou Ne rasismu a maskovanými muži došlo v sobotu odpoledne na rohu ulic Zámecká a Thunovská v Praze na Malé straně. Ke střetu došlo, když účastníci pochodu mířili na Hradčany. Obě skupiny na sebe chvíli pokřikovaly, přičemž je oddělovali uniformovaní policisté, načež po sobě začaly házet lahve a dlažební kostky. Vrženými předměty nebyl podle dostupných informací nikdo zraněn.

Čtěte také: ‚Je to invaze, politici jsou pitomci,‘ hřímal Konvička

Policie nepomohla reportérům, které napadli antiislamisté

Sdílet:

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články