1 Mapa znečištěného ovzduší

Auta Google měří znečištění ovzduší. Vzniká mapa smogu

, NOVÉ

Témata: , , ,

Google se zapojil do boje se znečištěným ovzduším. S pomocí týmu univerzitních výzkumníků společnost nainstalovala zařízení na měření kvality ovzduší na svá auta snímající ulice přes aplikaci Google Street View. Auta sbírala data po dobu jednoho roku v kalifornském městě Oakland. Z dat následně vytvořila interaktivní mapu kvality ovzduší. Informuje o tom server Mashable

Aby se centra znečištění našla, nainstalovala skupina vědců z texaské univerzity v Austinu přístroje na monitorování kvality ovzduší na dvě auta pořizující vizuální snímky z ulic. Auta objížděla celý Oakland za časové období jednoho roku, najela přes 15 000 mílí a nasbírala více než 3 miliony různých údajů.

Z nasbíraných dat a s pomocí neziskové organizace EDF vytvořili výzkumníci interaktivní mapu, na které jsou detailně znázorněna znečištění jednotlivých ulic města. „Tato nová metoda nám umožňuje znázornit nasbíraná data, takže komunity a zřizovatelé můžou identifikovat zdroje nebezpečného ovzduší a učinit kroky ke zlepšení,“ řekl ve svém prohlášení vedoucí výzkumníku EDF Steven Hamburg.

Na mapě jsou znázorněny červené, oranžové a žluté barvy. Čím je tmavší, tím je ovzduší znečištěnější. Červená označuje nejkritičtější oblasti, oranžová pro změnu oblasti s určitým, ale ne tak vážným znečištěním, a žlutá barva znázorňuje oblasti, které jsou čisté nebo jen minimálně znečištěné. Data zároveň ukazují, jak se zaznamenaný smog mění v rámci dní, týdnů a roku.

Oakland čelí silným emisím kvůli velkému množství lodí a nákladních aut. Městem totiž prochází tři dálnice a je v něm jeden z nejrušnějších přístavů na západním pobřeží USA. Ve městě jsou místa se silným smogem a také naopak oblasti, které jsou relativně čisté. 

Znečištěné ovzduší je příčinou mnoha zdravotních problémů, na které za rok umírají miliony lidí po celém světě. Způsobuje astma, problémy se srdcem, mrtvice či nemoci dýchacích cest. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Česko a další státy mají v ovzduší radioaktivní jod. Nikdo neví proč

Google zůstává nejhodnotnější značkou světa. Kdo je za ním?

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.