Senát umožní stejnopohlavním párům partnerství, manželství to však nebude

PARTNERSTVÍ PRO HOMOSEXUÁLY

Senát umožní stejnopohlavním párům partnerství, manželství to však nebude
Senát se usnesl, že se nebude zabývat zákonem, který vyrovnává práva stejnopohlavních párů s výjimkou práv na osvojení a názvu manželství. To znamená, že novela, která prošla koncem února Poslaneckou sněmovnou nyní zamíří k podpisu prezidentovi. Foto: Shutterstock
1
Domov
Sdílet:

Senát se usnesl, že se nebude zabývat zákonem, který vyrovnává práva stejnopohlavních párů s výjimkou práv na osvojení a názvu manželství. To znamená, že novela, která prošla koncem února Poslaneckou sněmovnou nyní zamíří k podpisu prezidentovi.

Vyřazení novely z programu podpořilo 47 ze 77 přítomných senátorů. Pro byli většinově zástupci všech frakcí vyjma lidovců. Tento postup navrhl předseda senátorského klubu ODS Zdeněk Nytra. Jak upozornil senátor Václav Láska, tento postup byl zvolen poté, co z debaty ve výborech vyplynulo, že by žádný pozměňovací návrh nezískal dostatek hlasů.

Novela občanského zákoníku má být účinná od příštího roku, od kdy by stejnopohlavní páry také už nemohly vstupovat do nynějšího registrovaného partnerství, ale nově do partnerství. Novela umožní například společné jmění či nárok po ztrátě partnera či partnerky na vdovecký či vdovský důchod. Osvojení dítěte má být podle novely možné jen v případě, že by jeho biologickým rodičem byl jeden z partnerů. Při osvojení adoptovaného dítěte jednoho z partnerů druhým z partnerů má být možné pouze na základě rozhodnutí soudu.

Nestandardní způsob přijetí novely byl motivován také tím, že návrh na přijetí novely ve zrychleném režimu bez možnosti navrhovat úpravy by v souladu s pravidly jednání Senátu zablokoval lidovecký klub nebo skupina deseti senátorů, která usilovala o úpravy předlohy. Kvůli nim se na žádném doporučení k novele neshodl senátní ústavně-právní výbor. Zrychlené přijetí doporučoval výbor pro lidská práva, sociální výbor navrhoval standardní schválení.

Ke schvalování novely se pro Echo24 vyjádřil místopředseda Aliance pro rodinu. "Senát rezignoval na svou funkci. Zazněl argument, že by debata by by dlouhá a výsledek nepředvídatelný. Já si ale myslím, že to je definice demokracie. Kdo dlouhé debaty a nepředvídatelná hlasování nechce, ať se odstěhuje do Ruska," uvedl Gregor.

K netypickému procesu schvalování, kdy došlo k vyřazení z programu se vyjádřil i senátor Jan Láska. Ten uvedl, že postup je v souladu s jednacím řádem Senátu. "Není pravdou, že jsme Senátu vzali možnost diskutovat o tomto návrhu zákona. Tak to není. Tento návrh doputoval do čtyř výborů Senátu, kde byl pečlivě a dlouho diskutován a každý, kdo měl možnost se k němu vyjádřit, tak se vyjádřil," uvedl Láska. Podle Lásky z debaty na výborech mimo jiné vyplynulo, že žádný z pozměňovacích návrhů nemá šanci posbírat dostatek hlasů.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články