Zaručeně státní útlak. Zakáže Německo svou nejpopulárnější stranu?
ALTERNATIVA PRO NĚMECKO
Jak píše autor vynikající práce Německo. Mýtus a realita Aleš Valenta, kvalita demokracie se pozná podle toho, jak zacházíme s opozicí. Valenta už před sedmi lety, kdy jeho kniha vyšla, těmi slovy mířil na zacházení německých úřadů s pravicovou opozicí, intelektuální a především politickou, jíž je Alternativa pro Německo (AfD). Ta měla tehdy ještě pouhých 12 procent, pak přechodně oslabila, aby letos v únoru s 21 procenty hlasů zdvojnásobila svůj počet křesel ve Spolkovém sněmu.
Od té doby dál roste, průzkumy jí přisuzují 25 či 26 procent, což při historicky neuvěřitelné malátnosti tradičních stran křesťanských (CDU/CSU) a sociálních (SPD) demokratů tu a tam vynese Alternativě první místo v průzkumech – a příslušné zděšení v novinách.
Sílilo očekávání, že se „něco“ musí stát. Až byl minulý týden zveřejněn nález Spolkového úřadu na ochranu ústavy, že AfD je „s jistotou pravicově extremistická“ strana. Doposud ji kontrarozvědka z pravicového extremismu pouze podezírala, ale studie o 1108 stranách jí teď dává jistotu. Posun v hodnocení otevírá prostor pro perzekuci.
Tak jako v Kafkově Procesu Josef K. zatím nedostala Alternativa ani její obhájci šanci nahlédnout do „obžaloby“, náhledu se strana zřejmě dobere až u soudu. Nebo by analýzu mohlo zveřejnit ministerstvo vnitra. To ji ale, s odvoláním na ochranu zdrojů, zveřejnit odmítá. Odstupující ministryně, sociální demokratka Nancy Faeserová, tedy vlastně zpřístupnila jen samotný verdikt. Na veřejnost nicméně proniklo 18 stran, většinou vyplněných sbírkou citátů jednotlivých členů AfD včetně členů předsednictva. Z nich vyplývají čtyři různé typy konfliktů s ústavou.
Celý text Daniela Kaisera si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME nebo od středečních 18.00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka bude na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.