Řešení drahého bydlení v Praze? Mladí se stěhují do okolních měst ve Středočeském kraji
BYDLENÍ V PRAZE
V posledních několika letech došlo k zajímavému trendu. Mladé rodiny a další lidé se čím dál častěji stěhují do měst a obcí na okraji české metropole. Důvodem je příliš drahé a nedostupné bydlení v Praze. Mezi oblíbené středočeské obce patří Brandýs nad Labem, Černošice, Říčany nebo Dolní Břežany. Tito občané přitom denně dojíždí za prací či školou do Prahy, ale zároveň se vyhnou předraženým cenám za bydlení v metropoli. Středočeský kraj za poslední tři roky zároveň zaznamenal, že v těchto obcích výrazně rostou žádosti o příspěvek na bydlení.
S tím souvisí i nejnovější data Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ta potvrzují, že náklady na pražské bydlení ukrajují průměrně 18,9 procent z čistých peněžních příjmů na osobu. Více než 18 % tvoří náklady na bydlení v čistých peněžních příjmech domácností ještě v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Naopak relativně nejméně zatěžují tyto výdaje rozpočet domácností na Vysočině, kde zaujímají jen 13,5 procenta z čistých peněžních měsíčních příjmů, což úzce souvisí s převažujícím typem vlastnického bydlení v kraji.
Nájemné v Praze dokonce tvoří průměrně 33,6 % z celkových nákladů na bydlení. Ve Středočeském kraji to je 15,2 % a v celém Česku se jedná o 21,5 %. Další položkou, která ukrajuje v Praze z nákladů na bydlení větší podíl než v celé ČR, je úhrada za teplo a teplou vodu, která tvoří 14,6 % nákladů domácností v Praze (v rámci celé ČR 10,1 %). V ostatních krajích Česka tvoří největší část nákladů na bydlení úhrada za elektřinu, která tak převyšuje náklady za nájemné.
Dle odpovědí respondentů platí tržní nájemné v Praze 32,8 % domácností, regulované 1,1 %, a žádné nájemné neplatí 66,1 % pražských domácností. I v tomhle ukazateli je situace výrazněji odlišná oproti údajům za celé Česko, kdy tržní nájemné platí 20,4 % domácností. Ve Středočeském kraji pak tržní nájemné platí jen 12,5 % domácností, což je znovu dáno významným podílem vlastnického bydlení v tomto kraji, upozorňuje ČSÚ.
A jak jsou na tom pražské byty za poslední čtvrtletí? Nadále zdražují. Podle analýzy realitního portálu Sreality.cz nejrychleji rostly ceny na Letné a v Holešovicích. V prvním čtvrtletí roku 2025 vzrostly ceny starších středně velkých bytů ve všech pražských obvodech. Průměrně si kupující museli připlatit o 16 procent více než před rokem. A nájemníci? I ti zaplatili skoro o desetinu víc než loni. „Z dat vidíme, že prodejní ceny bytů v hlavním městě vzrostly meziročně ve všech obvodech rychleji než ceny nájemní,“ uvedl analytik Štěpán Matějka.
Největší meziroční nárůst zaznamenala Praha 7, kde byty podražily přibližně o 25 procent. Oblasti jako Letná a Holešovice tak potvrzují svou dlouhodobě rostoucí atraktivitu. „Mediánová cena bytů na trhu v tomto období dosáhla 131 382 korun za metr čtvereční, což je o 16 procent více než loni,“ tvrdí Matějka.
Podstatně stouply také ceny v Praze 10 (o 18 procent), Praze 9 a Praze 2 (shodně o 17 procent). Na opačné straně žebříčku se drží Praha 8, kde byla mediánová nabídková cena „pouze“ 118 174 korun za metr. Poměrně dostupné jsou podle Matějky také byty na Praze 4 a Praze 9. „Pokud chcete nalézt byt za výhodnou cenu, zaměřil bych se kromě Prahy 8 také na čtvrtý obvod, kde je medián ceny bytů 121 429 korun za metr čtvereční,“ uvedl analytik. Nižší ceny jsou v lokalitách s větší koncentrací sídlištní zástavby jako je Jižní Město nebo Prosek.
Podražily i nájmy. Medián nájemného v Praze se v prvním čtvrtletí letošního roku pohyboval okolo 380 korun za metr čtvereční, což představuje meziroční nárůst téměř o 10 procent. Nejvýrazněji vzrostly nájmy na Praze 7 a 4 – shodně o 12 procent. „Přestože nájmy bytů na Praze 4 meziročně takto výrazně zdražily, jsou v tomto obvodu spolu s Prahou 9 v hlavním městě stále jedny z nejnižších. Mediánová nájemní cena se v těchto dvou lokalitách pohybuje kolem 355 korun za metr čtvereční,“ dodává Matějka.
Proč se lidé stěhují mimo Prahu? Nižší ceny bydlení, příroda i touha po klidu
Dlouhodobě vysoké a rostoucí ceny bytů i nájemného se podepsaly i na okolí Prahy. Hlavně mladé rodiny se stěhují do středočeských měst jako je například Brandýs nad Labem, Roztoky, Jesenice, Hostivice, Dolní Břežany, Říčany, nebo Černošice. Centrum architektury a městského Plánování (CAMP) upozorňuje na fenomén suburbanizace, neboli osidlování příměstské krajiny v okolí Prahy. Podle posledního sčítání lidu dojíždí do Prahy denně 145 tisíc lidí a obyvatel v tzv. suburbiích navíc neustále přibývá. Pouze za posledních 20 let vzrostl jejich počet ve Středočeském kraji zhruba o 300 tisíc.
SOUVISEJÍCÍ: Následky Bartošovy digitalizace. Bylo vydáno nejméně stavebních povolení za 26 let
Mezi hlavními motivy je blízkost přírody, touha po klidu a vlastní bydlení. Středočeský kraj tento trend zaregistroval už v roce 2021. Od té doby v těchto obcích došlo k enormnímu navýšení žádostí o příspěvek na bydlení, což je poměrně zarážející. Příspěvek na bydlení totiž ukazuje na domácnosti, které platí vysoké částky v poměru ke svému příjmu.
Na zájem o bydlení v prstenci obcí kolem Prahy upozornila i předsedkyně Výboru pro regionální rozvoj ve Středočeském kraji Markéta Škodová (STAN). Tvrdí, že se lidé logicky stěhují za dostupnějším a výhodnějším bydlením. „Nízkopříjmoví lidé nebudou bydlet tam, kde mají vyšší náklady na bydlení. Dlouhodobě to potvrzují data. Lidé se stěhují do míst, kde jsou levnější náklady,“ uvedla Markéta Škodová.
Mezi dalšími problémy je i nedostatek bytů k prodeji či nájemního bydlení. „Odstěhovala se tam i řekněme vzdělanější a bohatší vrstva. Oblasti řeší zejména kapacity škol, školek, které se narychlo budují,“ říká předsedkyně výboru. Doplnila, že se rozhodně nejedná o oblast s nízkopříjmovými občany.