Německá zpravodajská služba označila AfD za jednoznačně extremistickou
AfD A EXTREMISMUS
Německá zpravodajská služba - Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV) - oficiálně označila politickou stranu Alternativa pro Německo (AfD) za prokazatelně pravicově extremistickou. Informoval o tom například deník Bild. Úřad změnu hodnocení zdůvodnil tím, že se potvrdilo podezření, že strana činí kroky namířené proti svobodnému a demokratickému uspořádání země.
AfD se po únorových předčasných volbách stala ve Spolkovém sněmu druhou největší politickou silou a v povolebních průzkumech dokonce vede.
Zpravodajská služba oznámila, že podezření, že strana vyvíjí úsilí namířené proti základnímu svobodnému demokratickému řádu, bylo potvrzeno a v podstatných částech se stalo jistým.
Doposud byla AfD na federální úrovni klasifikována jako pravicový extremistický „podezřelý případ“ – nyní Spolkový úřad pro ochranu ústavy jde ještě o krok dál. Vzhledem k „extremistickému charakteru celé strany, který ignoruje lidskou důstojnost“, nyní Federální úřad pro ochranu ústavy klasifikuje celou AfD jako jednoznačně pravicově extremistickou. "Prohlášení a postoje strany a předních představitelů AfD porušují princip lidské důstojnosti," uvedli místopředsedové úřadu Sinan Selen a Silke Willemsová.
Federální úřad pro ochranu ústavy může nyní snadněji využívat zpravodajské nástroje (např. zvukové a obrazové nahrávky, infiltrované informátory). „AfD například nepovažuje německé občany s migrační historií z převážně muslimských zemí za rovnocenné členy německého lidu, jak je etnicky definuje strana.“ uvádí úřad.
Teprve v květnu 2024 rozhodl Vrchní správní soud Severního Porýní-Vestfálska, že Spolkový úřad pro ochranu ústavy může celou stranu sledovat jako tzv. podezřelý případ a výsledek byl zveřejněn dnes. To teoreticky otevírá cestu pro postup zákazu.
AfD, kterou ostatní parlamentní strany označují za populistickou až krajně pravicovou, se těší obzvláště na východě Německa značné oblibě. V Durynsku, Sasku a Sasku-Anhaltsku ji tamní zemské kontrarozvědky evidují jako stranu s prokazatelně extremistickými snahami, v dalších několika regionech ji pak z krajně pravicových aktivit podezřívají.
Kvůli kontroverzním postojům k německé nacistické minulosti a ostře vyhraněným názorům na migraci, muslimy či menšiny chce část spolkových poslanců, aby ústavní soud stranu AfD zakázal. K podobnému kroku, který má ale podle médií jen malou šanci na úspěch, vyzývají i různé aktivistické organizace.