Kukaččí hnízdo slaví ve Varech. Přijede i Michael Douglas
FORMANŮV FILM VE VARECH
„Ale zkusil jsem to, ne? Kristaboha, aspoň jsem to zkusil.“ Klasická, dnes by se řeklo skoro motivační hláška Jacka Nicholsona v roli Randla McMurphyho u nás zlidověla. Viděli jste ten film určitě mnohokrát, a přestože je americký, je svým způsobem součástí i naší národní identity. Teď hollywoodský klenot Přelet nad kukaččím hnízdem režiséra Miloše Formana slaví 50. výročí od svého natočení speciálním promítáním restaurované verze. Ta svoji cestu odstartovala letos na filmovém festivalu v Cannes, od 13. července bude k vidění v redistribuci v amerických kinech a slavnostní českou premiéru uvede hvězdná delegace na festivalu v Karlových Varech (KVIFF).
Vznik snímku natočeného podle stejnojmenné divadelní hry (vycházející z románové předlohy spisovatele Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven), do nějž se dá dosadit boj o svobodu v jakékoli totalitě, provázela pevná česko-americká „linka přátelství a důvěry“, v níž významné místo hraje herec a producent Michael Douglas. Ten na žádost Miloše Formana přijel do Karlových Varů už v roce 1998, kdy si festival pomalu budoval svou reputaci moderní evropské filmové přehlídky. A vrací se na něj, vlastně velice symbolicky, letos znovu, právě jako hlavní součást delegace k filmu, v jehož sílu Douglas věřil i během všech těch let jeho komplikovaného vzniku.
Miloš Forman už v půlce devadesátých let, kdy do Varů ještě ty největší hvězdy tolik nejezdily, zavolal Michaelu Douglasovi a v podstatě ho postavil před hotovou věc: „Prosím tě, mám kamaráda, jmenuje se Barťák, má v červenci festival v Čechách. Přijedeš, viď? Tak fajn, díky!“ A Douglas přijel, i se synem Cameronem. V rámci pocty Douglasovi tehdy Vary vybraly ke slavnostnímu promítání snímek – taky kultovní a nadčasový – Volný pád.
Michael Douglas je, stejně jako samozřejmě Miloš Forman, ale i legendární producent Formanových filmů Saul Zaentz a herec Danny DeVito, který ztvárnil v Přeletu jednoho z pacientů psychiatrické léčebny, držitelem karlovarského Křišťálového glóbu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Douglase, Zaentze i DeVita navíc Forman naučil říkat česky a jadrně „hovno“, což si všichni tři navždy zapamatovali: Danny DeVito pak tohle slovo kongeniálně použil ve svém kondolenčním tweetu po režisérově smrti v roce 2018.
Saul Zaentz přijel do Varů společně s Michaelem Douglasem v roce 1998, DeVito pak do Varů zavítal v roce 2007. V roce 2003 se v Čechách objevila i Michaelova maminka, herečka a první manželka Kirka Douglase Diana Douglasová (1923–2015), znovu s vnukem Cameronem. Michael, Cameron i Diana si tehdy zahráli v rodinném filmu Tak to chodí; ve Varech se také promítal. Diana, která měla před sebou rovněž slibnou hereckou kariéru, ale obětovala ji synům Michaelovi a Joelovi, mi při tehdejším rozhovoru potvrdila, že jí syn Michael dával číst všechny scénáře, které mu nabídli. Schválila mu – i když to pro ni prý nebylo jednoduché – i Základní instinkt…
„Je nám velkou ctí představit film Přelet nad kukaččím hnízdem u příležitosti jeho 50. výročí,“ říká výkonný ředitel KVIFF Kryštof Mucha s tím, že účast Michaela Douglase, Paula Zaentze a Formanovy rodiny učiní z této události nezapomenutelný moment v historii festivalu.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.
xx