Pracujícím důchodcům zůstávají i tisíce měsíčně navíc. O novou slevu si zatím požádal jen zlomek lidí
NOVÁ SLEVA
Ve snaze udržet seniory na trhu práce přišla vláda s novinkou, která jim má okamžitě navýšit měsíční výdělky. Pokud si o to tedy řeknou. Pracující důchodci tak mohou získat slevu na odvody sociálního pojištění. Po prvních třech měsících se ke slevě přihlásilo přes 30 tisíc zaměstnanců, kterým v průměru zůstávají v kapse tisícovky navíc. Zdaleka tak nejde o většinu, podle posledních čísel z roku 2022 bylo téměř 200 tisíc pracujících seniorů, z toho přes 160 tisíc v zaměstnaneckém poměru.
Lidé ve starobním důchodu, kteří pracují, nemusí od letošního ledna platit důchodové odvody, mohou tedy získat slevu 6,5 procenta. Jak v počátku roku deník Echo24 informoval, i přes dlouho se táhnoucí debaty o penzijní reformě byli touto novou možností někteří důchodci i samotní zaměstnavatelé zaskočeni.
O slevu je v případě zaměstnanců nutné aktivně požádat skrze zaměstnavatele, to podle dat České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) po prvních třech měsících fungování novinky udělalo několik desítek tisíc lidí. „V měsíci březnu 2025 uplatnilo slevu na pojistném pro pracující důchodce celkem 37 523 zaměstnanců,“ uvedla pro deník Echo24 mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová. V průměru si pak podle ní pracující důchodce odnášel v březnu měsíčně o 2 475 korun navíc.
Splnit je třeba několik podmínek. Tou základní je, že musí zaměstnanec či živnostník pobírat důchod v plné výši. V případě zaměstnance pak platí, že pokud začne pobírat plnou penzi a chce získat slevu na pojistném, musí se obrátit na svého zaměstnavatele. Tomu pak musí pouze prokázat, že splňuje všechny předpoklady. Buď musí zaměstnavateli doložit rozhodnutí o přiznání starobního důchodu, ke kterému pak musí ještě dodat čestné prohlášení o nároku na výplatu důchodu v plné výši, nebo doložit potvrzení plátce důchodu, tedy běžně České správy sociálního zabezpečení, s datem, od kdy výplata důchodu probíhá.
Jak dříve popsal ústřední ředitel ČSSZ František Boháček, zaměstnanci mohou v podstatě napsat žádost zaměstnavateli s textem:„Žádám o slevu na pojistném pro pracující důchodce“ a k tomu by měli doložit zmíněné prohlášení či potvrzení od ČSSZ. Požádat bylo možné už za lednovou výplatu, pokud však lidé zažádají později, mohou požádat sociální správu i o vrácení přeplatku z předchozích měsíců. To zaměstnanci mohou pomocí žádosti, kterou jim musí zaměstnavatel potvrdit.
V roce 2022 sociální správa evidovala 194 566 starobních důchodců a důchodkyň, kteří měli práci. Z nich 163 543 bylo zaměstnanců, zbytek tvořili dohodáři a osoby samostatně výdělečně činné. Podle statistického úřadu celkový počet pracujících důchodců přibývá. Podle výsledků sčítání lidu jich mělo v roce 2021 práci 565 800 a tvořili téměř 11 procent pracovní síly. Tento počet však zahrnuje lidi jak se starobní, tak s invalidní penzí. Od roku 2011 se víc než zdvojnásobil, když tehdy pracovalo 228 000 lidí s nějakou penzí.
Osoby samostatně výdělečně činné mají také možnost o slevu žádat, musí se v takovém případě obrátit na sociální správu. Slevu jako takovou však budou OSVČ uplatňovat až zpětně za letošní rok v přehledu o příjmech a výdajích. „OSVČ slevu proto může prvně uplatnit až v roce 2026, kdy bude podávat přehled o příjmech a výdajích OSVČ za kalendářní rok 2025,“ dodala Jitka Drmolová. Nyní mohou živnostníci uplatnit pouze možnost snížení sazby pro zálohy na pojistné.
Sleva na pojistném nahrazuje dosavadní mírné zvyšování starobní penze za odpracovanou dobu navíc. Často totiž šlo o navýšení o desítky korun měsíčně, které většině seniorů nestálo za vyřizování žádosti. Rozdíl byl v tom, že se navýšená částka propsala do důchodu už natrvalo, tedy i poté, co důchodce přestal pracovat.