Drastický zásah do TikToku: je pro něj dost argumentů?

ECHO SALON O ZÁKAZU TIKTOKU

Drastický zásah do TikToku: je pro něj dost argumentů?
Mluví se o tom, že TikTok může sbírat data o svých uživatelích a předávat je čínským úřadům. Existuje ale nějaký důkaz toho, že se tak skutečně děje? To byla úvodní otázka Echo Salonu. Foto: Michal Čížek
1
EchoSalon
Ondřej Štindl
Sdílet:

TikTok je ta nejvíc dynamicky rostoucí síť současnosti, velice populární je zvlášť mezi mladými lidmi. Budoucnost TiktToku je ale velice nejistá. Ve Spojených státech byl přijat zákon, který podmiňuje další dostupnost sítě v USA jejím prodejem americkému majiteli, je totiž vnímána jako potenciálně nebezpečný nástroj čínského režimu použitelný jak pro propagandu, tak i pro špionáž. Evropská unie zas zdůrazňuje údajně neblahý a destruktivní vliv TikToku na psychický stav především dětských a dospívajících uživatelů.

Redaktor Týdeníku Echo Ondřej Štindl debatoval o (ne)smysluplnosti snah omezit TikTok se sinologem Filipem Jiroušem a antropoložkou Marií Heřmanovou. Zastoupen měl být i pohled psychologů, bohužel ale pozvaná specialistka musela účast na poslední chvíli z vážných důvodů odříci.

Plná audio a video verze ZDE.

Mluví se o tom, že TikTok může sbírat data o svých uživatelích a předávat je čínským úřadům. Existuje ale nějaký důkaz toho, že se tak skutečně děje?

Jirouš: Důkaz toho, že by čínský režim využíval data získaná z TikToku k nekalým účelům, neexistuje. Ale na druhou stranu minoritním vlastníkem firmy ByteDance, jíž TikTok patří, je přímo čínský stát. Existuje verze TikToku pro Čínu, jmenuje se Tou-jin (čínský překlad názvu ByteDance), od mezinárodního TikToku je odstřižená a v představenstvu společnosti, která Tou-jin provozuje, má čínský stát vlastního člena. Není to ekonom, ale člověk vyslaný Čínskou správou kyberprostoru, která je dnes vedená zástupcem ředitele oddělení čínské propagandy. Zjednodušeně řečeno: ve vedení Tou-jinu sedí člověk ze systému oficiální propagandy. A jeho názory jsou značně „silné“. Před několika lety se třeba nechal slyšet, že všichni lidé z Číny, kteří sympatizují se Západem, by měli být umlčeni nebo zlikvidováni – věc překladu. Šéfeditorem Tou-jinu je člověk, který je zároveň předsedou stranické organizace ve firmě a přišel z propagandistického plátku. Je tedy jasné, že firma ByteDance se aspoň v Číně snaží ovlivňovat veřejné mínění. To, že by TikTok mohl být nástrojem čínské špionáže, vyplývá z výpovědí nespokojených zaměstnanců, podle nichž jsou informace o uživatelích v gesci čínské strany napojené na čínský stát. Ta data údajně slouží i k vytváření psychologických profilů konkrétních lidí, případně i kompromitujících materiálů.

Dejme tomu, že mi patří TikTok. Co všechno bych se mohl dovědět o jeho uživatelích, případně o zemi, v níž žijí?

Jirouš: Budete průběžně znát jejich polohu, obsah jejich komunikace s jinými uživateli i to, co na síti sdílejí. Je snadné si představit, že dnešní mladí uživatelé by mohli být jednou, třeba až budou ve vysoké pozici, vydíráni tím, co na TikToku kdysi sdíleli. TikTok na žádost Evropské unie nebyl schopný doložit, jakým způsobem sběr dat na té síti probíhá a jak dlouho jsou uchovávána.

Zkrácená verze podcastu na YouTube ZDE.

Celý Echo Salon si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME nebo od středečních 18.00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné dvojčíslo Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde. 

 

Sdílet:

Hlavní zprávy