Porada Echa: Jsou zkoušky na víceletá gymnázia spravedlivé? Mohou dětem zničit život? I s Terezou Matějčkovou

PODCAST PORADA ECHA

Porada Echa: Jsou zkoušky na víceletá gymnázia spravedlivé? Mohou dětem zničit život? I s Terezou Matějčkovou
Rozhoduje nebo nerozhoduje škola o úspěchu v životě?, ptá se Dalibor Balšínek. Jak kvalitní je současné české vzdělání? Do debaty se s mnoha postřehy živě zapojila i Tereza Matějčková, která má s prací v akademickém prostředí bohaté zkušenosti. Foto: Echo24
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Aktuální díl podcastu Porada Echa rozebírá aktuální strach mnoha rodičů i dětí, a to jak dopadla přijímací řízení na střední školy. Rozhoduje nebo nerozhoduje škola o úspěchu v životě?, ptá se Dalibor Balšínek. Jak kvalitní je současné české vzdělávání? Do debaty se s mnoha postřehy živě zapojila i Tereza Matějčková, která má s prací v akademickém prostředí bohaté zkušenosti.

Právě Tereza Matějčková v podcastu cituje dva výzkumy, které se otázkami, co ovlivňuje úspěch v životě a jaký vliv na tento úspěch má studium na prestižních školách, zabývají. „Sledovali skupinu dětí, které se dostaly na tu nejlepší školu a ty, který se nedostaly. Podle toho sociálního předpokladu, úspěch a schopnosti jsou konstruovány. Dnes říkáme, že všechno je konstruovaný, i tělo, v určité skupině lidí, tak zjistili, že když sledovali ty děti, že i ty děti, který se dostaly na tu horší školu, měly naprosto stejné vědomostní výsledky. Že vlastně nejde o to, na jakou školu chodí, ale skutečně do značné míry záleží na výkonu a kam si ty děti myslí, že patří. To kam si myslí, že patří, je dáno do značné míry rodinou, ale ten výkon je rozhodující. Není to tak, že by dobré školy dělaly dobré děti, ale dobré děti, dělají dobré školy. Je to prostě naopak,“ uvádí Tereza Matějčková. „Primárně je to v těch lidech ne v těch školách,“ doplňuje Matějčková.

V další části podcastu se autoři Týdeníku Echo zabývají také stavem konkrétně českého školství.„Navzdory tomu, ta kvalita toho školství, kterou jsme zdědili z dob komunismu, byla pravděpodobně ve své době vyšší, než ve kterém stavu je dnes,“ myslí si Dalibor Balšínek. K němu se přidává i Lenka Zlámalová, která kritizuje celý systém osmiletých gymnázií. „Myslím, že systém víceletých gymnázií úplně zdegradoval. Gymnázium mělo vychovat tu elitu a místo toho se z toho stala jistá statusová záležitost,“ varuje Zlámalová.

Tato a další témata, například systém dotací či konec amerického moderátora Tuckera Carlsona v televizi Fox News, rozebírali v podcastu Porada Echa Lenka Zlámalová, Tereza Matějčková, Dalibor Balšínek, Daniel Kaiser, Jiří Peňás  a Ondřej Šmigol. V nezkrácené verzi si je můžete poslechnout pouze na EchoPrime.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články