DOKUMENT: Studentům vadí příliš těžká maturitní zkouška z matematiky. Zkusíte si ji sami?
MATURITNÍ ZKOUŠKA Z MATEMATIKY
Letošní základní maturitní zkouška z matematiky se dočkala tvrdé kritiky. Vznikla petice maturantů a jejich učitelů, která kritizuje přílišnou náročnost zkoušky. Maturantům vadí například nedostatek času na zkoušku nebo písemná složitost některých zadání, která podle názoru kritiků neodpovídaly požadavkům rámcových vzdělávacích programů pro střední školy. Studenti žádají srovnání testu s testy z minulých let či snížení bodové hranice pro úspěch. Ministr školství Mikoláš Bek (STAN) slíbil analýzu obtížnosti testu. Níže přinášíme kompletní zadání maturitní zkoušky z dílny Cermatu. Uspěli byste?
Maturitní test z matematiky 2025 by newsroom on Scribd
Podle signatářů petice byl letos státní maturitní test z matematiky mimořádně obtížný. Náročnost se podle nich vymykala standardům předchozích let. Žádají ověření adekvátnosti a srovnatelnosti letošního testu s předchozími roky. Zároveň chtějí, aby byla obtížnost zohledněná při vyhodnocování výsledků a stanovení hranice úspěšnosti. Zvážit by se podle nich mělo snížení bodové hranice pro úspěšné složení zkoušky. K úspěšnému složení testu z matematiky potřebují podle informací na webu Cermatu žáci alespoň 17 bodů z 50 možných.
Ministr Bek slíbil přizvat k vyhodnocení zkoušky další odborníky. "Nejdříve musí proběhnout odborné posouzení testu – věcně, s respektem k práci autorů i k vám, kteří jste test skládali. Plánujeme přizvat další odborníky a vytvořit více nezávislých panelů. O výsledcích budeme informovat," uvedl Bek na síti X. Pokud nezávislá analýza potvrdí, že byl letošní test výjimečně těžký, existují podle Beka možnosti jak zajistit, aby to nikoho nepoškodilo. Za krajní možnost označil opatření jako v roce 2021, kdy ministerstvo školství snížilo hranici neúspěšnosti v matematice z 33 procenta na 27 procent testu.