Ostrý střet Macinky a Fialy o pravicové voliče: Premiérovi vadí hajlování, šéfovi Motoristů dluhy
VOLBY 2025
Pravicové není hajlování ani sexuální násilí. Uvedl to premiér Petr Fiala (ODS) na adresu Motoristů sobě, které označil za „fanklub Václava Klause“. Šéf strany Petr Macinka zase řekl, že ODS a Fialova vláda pravici v Česku zadlužováním státu „absolutně zdiskreditovala“, zatímco Motoristé nabízí pravicovou alternativu. Právě zklamaní pravicoví voliči a jejich případná neúčast může výsledek voleb výrazně ovlivnit. Tato slova zazněla v superdebatě České televize.
Motoristé podle svého šéfa Macinky nabízí pravicový program. „Čerstvou pravicovou sílu, kterou podle nás Česká republika zoufale potřebuje, zvláště po letech, kdy se ODS a panu Fialovi podařilo celou pravici absolutně zdiskreditovat. Slyšel jsem tady slova o národní zradě a potěšilo mě, že nás (Fiala) do svého výčtu nezahrnul. Ale tu zradu bych o jeho vlády také trochu viděl. Byla to vláda Petra Fialy, která schválila migrační pakt, emisní povolenky a tak dále, tak si myslím, že se to trochu zradě blíží,“ řekl Macinka s tím, že cílem Motoristů je, aby vláda po volbách skončila. „Zůstanou po ní bezprecedentní dluhy, které tady předchozí vlády kumulovaly možná i desítky let,“ dodal Macinka.
„Náš program je zaměřen na podporu podnikatelů, privátního sektoru, tedy sektoru, který živí tuto zemi a financuje všechno. Budeme se tedy s těmi, kteří nám pomohou tento program prosazovat,“ popsal Macinka případný povolební postup Motoristů.
Fiala na Macinkova slova reagoval s tím, že Motoristé nejsou žádná pravicová strana. „Pravice určitě není hajlování nebo to, že někdo bije ženy, to je odporné a s pravicí to nemá nic společného. Vy jste fanklub Václava Klause, který by neuspěl, tak jste sáhli do garáže pro pana Turka a myslíte si, že získáte nějaké kluky, kteří rádi jezdí rychle autem. To byste ale také museli dodržovat silniční předpisy, platit dálniční známku a chovat se nějak normálně. To vy neděláte,“ řekl Fiala s tím, že Motoristé nemají s pravicí nic společného.
Macinka uvedl, že vytvořit nakumulovaný dluh 1,2 bilionu za čtyři roky vládnutí, je podle něj „dluhové mistrovství světa“. „V tom jste suverénně nejlepší, vy rozhodněte nemluvte o pravici,“ řekl Macinka. Fiala argumentoval tím, že jeho vláda snížila deficit veřejných financí z pěti procent HDP z dob vlády ANO, se kterým Motoristé chtějí do vlády, na necelá dvě procenta, což Česku prý velká část Evropy závidí. „Patříme mezi nejlepší v Evropě. Vy mi nevykládejte nic o pravicové politice, k té vy máte nekonečně daleko,“ dodal Fiala.
Motoristé dlouhodobě hovoří o hnutí ANO jako o přirozeném koaličním partnerovi. „ANO je přirozeným partnerem, protože sdílíme odpor k centralizaci EU a Green Dealu, a jejich pragmatický přístup je blízký našemu. Spolupráce v europarlamentu ve frakci Patrioti pro Evropu ukazuje, že s ANO můžeme fungovat. Vládní strany, jako Spolu nebo STAN, prosazují politiky, které ničí český průmysl a svobodu – Green Deal, vysoké daně, inkluzi. S nimi si spolupráci nepředstavuji, protože jejich vize je v rozporu s tím, co chtějí naši voliči,“ řekl zářijovém v rozhovoru pro Echo24 lídr středočeské kandidáty Motoristů a europoslanec Filip Turek, na jehož kauzy premiér Fiala v souvislosti s Turkovým údajným hajlováním a údajným sexuálním násilím vůči své expartnerce.
Deník Echo24 již informoval o tom, že volby může rozhodnout právě mobilizace a návrat zklamaných voličů k urnám. Potenciál Spolu se podle zářijového Medianu snížil na 24 % (jádro 10 %), STAN má potenciál 18 % (jádro 5,5 %). ANO by při využití celého potenciálu bralo 35 % (jádro 20,5 %). Strany s podporou kolem pěti procent navíc ohrožuje hranice vstupu. V situaci, kdy 52,5 % voličů není pevně zakotveno, může pár bodů účasti či drobný přesun zklamaných pravicových voličů zásadně promíchat výsledky.
Jinými slovy: pokud se „ztracené“ pravicové hlasy nevrátí, přelijí se k soupeřům nebo zůstanou doma, může se naplnit scénář, kterého se lídři Spolu obávají. A naopak – kdyby se podařilo přesvědčit nerozhodné, že „mají koho volit“, může se „neštěstí“ během pár finálních dnů kampaně změnit v naději. Podle expertů se totiž do posledních dnů hraje o zhruba 20 až 30 procent nerozhodnutých voličů.