Trump prahne po „vítězství v AI závodě“. Chystá deregulace i vývoz z USA
AI
Administrativa Donalda Trumpa chce deregulovat odvětví umělé inteligence (AI) a usnadnit americkým firmám vývoz AI technologií do zahraničí. Cílem má být také to, aby americký vývoj systémů umělé inteligence byl „prostý ideologických předsudků nebo uměle vytvořených sociálních agend“. To a mnohem více uvádí zveřejněné plány americké vlády, jimiž chce zajistit dominantní postavení Spojených států v tomto odvětví. Americký Donald Trump dnes také podepsal exekutivní příkaz, který část plánu uvedl v platnost. Mezi společnostmi podporovanými v rámci plánu ovšem mimo jiné zřejmě nebude Muskovo xAI.
Trumpova administrativa ve středu zveřejnila 28stránkový plán nazvaný „Vítězství v AI závodě“. Trump následně večer i podepsal příkaz, který část plánu uvedl v platnost.
„Amerika je zemí, která Začala závod AI – a jako prezident Spojených států jsem tu dnes, abych prohlásil, že Amerika ho vyhraje,“ řekl Trump.
Podle agentury Reuters je právě závod v oblasti AI čím dál víc vnímán jako klíčový rys geopolitiky 21. století. Především Spojené státy a Čína masivně investují do AI, aby si zajistily ekonomickou i vojenskou převahu. Úředníci Trumpovy administrativy dále dokonce hovoří o tom, že plán přinese další „průmyslovou revoluci“, uvádí Fox News.
Plán, který obsahuje zhruba 90 doporučení, podporuje vývoz amerických AI technologií do zahraničí a volá po omezení příliš restriktivní legislativy jednotlivých států. Podle Reuters je to výrazný odklon od přístupu předchozího prezidenta Joea Bidena, který omezoval globální přístup k vyspělým AI čipům a který dle dřívějšího vyjádření Bílého domu „bránil inovacím v oblasti AI a ukládal těžkou a zbytečnou vládní kontrolu nad vývojem AI“. A v otázce regulací se Bílů dům nehodlá inspirovat ani Evropou. „Pokud jde o deregulaci, nemůžeme si dovolit jít po regulační cestě Evropy, která zabíjí inovace. Federální agentury nyní přezkoumají své předpisy a zruší ty, které brání rozvoji a nasazení AI v různých odvětvích, od finančních služeb a zemědělství po zdravotnictví a dopravu,“ uvedl pro Fox News ředitel Úřadu Bílého domu pro vědu a technologii Michael Kratsios.
Nová administrativa chce spolu s firmami vytvářet exportní balíčky čipů a softwaru pro americké spojence. „Zřizujeme program vedený ministerstvy obchodu a zahraničí, který ve spolupráci s průmyslem dodá našim přátelům a spojencům po celém světě bezpečné exportní balíčky pro umělou inteligenci – včetně hardwaru, softwarových aplikací a standardů,“ řekl Michael Kratsios.
Záměry americké vlády počítají i s uvolněním ekologických nařízení tak, aby bylo možné zrychlit výstavbu datových center pro AI.
Deklarovaným cílem plánu je nakonec též to, aby americký vývoj systémů umělé inteligence byl prostý „ideologických předsudků nebo uměle vytvořených sociálních agend“. „Máme proto řadu návrhů, jak zajistit, aby umělá inteligence zůstala zaměřena na hledání pravdy a byla důvěryhodná,“ vysvětlil pro Fox pověřený šéf Trumpovy administrativy pro otázky umělé inteligence a kryptoměn David Sacks. „A pak tak máme návrhy týkající se toho, že musíme zabránit zneužití nebo krádeži našich pokročilých technologií ze strany zlovolných aktérů. Musíme také sledovat nově vznikající a nepředvídatelná rizika umělé inteligence,“ řekl dále Sacks.
Mezi společnostmi, které bude v rámci plánu americká vláda podporovat, zřejmě nebude Muskova společnost xAI. Mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová totiž při dnešní tiskové konferenci Bílého domu na otázku, zda prezident Trump podporuje „uzavírání smluv federálních agentur se společností Elona Muska zabývající se umělou inteligencí“, odpověděla: „Nemyslím si, ne.“ Na následující otázku, zda by tedy Trump chtěl, aby ministerstvo spravedlnosti zrušilo svou smlouvu, s Muskem Leavittová řekla, že „ano“ a že „si o tom s prezidentem promluví.“ xAI přitom nedávno vyhrála zakázku v hodnotě až 200 milionů dolarů od amerického ministerstva obrany, jak informovala například CNN.