Papež překvapil. Zastal se biskupa, který měl krýt obtěžování mladých

Zneužívání kněžími

Papež překvapil. Zastal se biskupa, který měl krýt obtěžování mladýchNOVÉ
Papež František Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Papež František se v Chile zastal biskupa Juana Barrose, který údajně kryl zneužívání nezletilých kněžími. Dokud k těmto obviněním neuvidí důkaz, jde o pomluvy, řekl ve čtvrtek na závěr návštěvy Chile. Výrok hlavy katolické církve šokoval oběti zneužívání i mnohé další Chilany, uvedla agentura AP.

„V den, kdy mi přinesou proti Barrosovi důkaz, promluvím,“ řekl papež novinářům. „Není proti němu ani zrnko důkazu. Všechno jsou pomluvy. Je to jasné?“ dodal před odletem do Peru.

Barros byl dlouholetým blízkým spolupracovníkem kněze Fernanda Karadimy, kterého Vatikán v roce 2011 uznal vinným ze sexuálního a psychického zneužívání mladistvých. Některé z Karadimových obětí požadují Barrosovo odvolání, neboť podle nich Karadimovo chování viděl a nezasáhl. Barros obvinění odmítá.

„Jako kdybych si mohl udělat selfie, když mě a další Karadima zneužíval a Barros tomu přihlížel,“ uvedl Juan Carlos Cruz, který nyní žije v USA. „Tito lidé jsou skutečně šílení a pontifex hovoří o usmíření s oběťmi. Nic se nezměnilo a jeho prosba o odpuštění je prázdná,“ doplnil.

Sexuální skandál podkopal vážnost církve v Chile a papežova návštěva měla situaci zlepšit. Františkův výrok ale nejspíš přispěje k opaku – za „obrovskou chybu“ jej označil politolog Germán Silva z univerzity v Santiagu de Chile.

František ale Barrose odkazem na nedostatek důkazů hájil už dříve. Sám jej také v roce 2015 jmenoval biskupem jihochilského Osorna, mnozí kněží a věřící v oblasti ale Barrose neuznávají. Papež řekl, že za tím stojí kampaň levice.

Karadimovy oběti si už v roce 2002 stěžovaly církevním činitelům, ti jim ale tehdy neuvěřili. Teprve když se obvinění dostala na veřejnost, začal Vatikán případ v roce 2010 vyšetřovat a následně zakázal Karadimovi církevní činnost.

Čtěte také: Jak rozumět papeži. K cestě Františka do Chile a Peru vyšel slovník bergoglismů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články