Svobodova kauza se od Babišovy liší, hájí ODS volbu odsouzeného exprimátora

Komunální volby 2018

Svobodova kauza se od Babišovy liší, hájí ODS volbu odsouzeného exprimátoraNOVÉ
Bohuslav Svoboda na archivním snímku Foto:

Foto: Wikimedia Commons / David Sedlecký

Domov

Karolína Vaverková

Rozdílů mezi kauzami Bohuslava Svobody a Andreje Babiše je hned několik, obhajuje ODS výběr exprimátora Svobody do čela kandidátky pro podzimní komunální volby v Praze. Svoboda je nepravomocně odsouzený v kauze opencard. ODS přitom vytrvale kritizuje premiéra Babiše za výkon funkce z pozice trestně stíhaného v dotační kauze Čapí hnízdo. Podle ODS ale Svoboda nebyl obviněn z podvodu, ale za hlasování v pražské radě.

Kauza Bohuslava Svobody se od kauzy Andreje Babiše liší, uvedl předseda ODS Petr Fiala. „Pan docent Svoboda byl obviněn za hlasování v radě, nechtěl a nemohl se tímto hlasováním nijak obohatit,“ uvedl pro deník Echo24 Fiala. Babišovo trestní stíhání je nejsilnějším důvodem, proč občanští demokraté od sněmovních voleb odmítají vládu s hnutím ANO.

Svoboda dle Fialy nebyl obviněn z podvodu ani z toho, že by jednal ve svůj prospěch. „Naopak se se svými kolegy z rady snažil vyřešit problém, který zdědil. Navíc primátor Prahy, a to je také velmi podstatné, nemůže ze své funkce nijak ovlivňovat orgány, které budou kauzu znovu posuzovat,“ dodal Petr Fiala.

Pozoruhodné také je, že exprimátor Svoboda v pražské kandidátce „přeskočil“ první místopředsedkyni strany Alexandru Udženiju. Ta v podzimních komunálních volbách bude kandidovat z druhého místa. „Já osobně jsem přesvědčena, že Praha dnes potřebuje ve svém čele pořádného chlapa a tady ho máme,“ komentovala Udženija Svobodovo zvolení do čela kandidátky.

Svoboda byl pražským primátorem mezi lety 2010 až 2013. Řešil řadu problémů zděděných po předchozím vedení Prahy, mezi nimi kauzu opencard. Problémy s městskou kartou jej ovšem přivedly až před soud, v červnu 2014 byl spolu se svým nástupcem v čele Prahy Tomášem Hudečkem obžalován v kauze, která se týkala dvou smluv mezi Prahou a firmou Haguess. O dva roky později soud uložil čtyřem bývalým pražským radním včetně exprimátorů Svobody a Hudečka podmíněné tresty, potrestal i někdejšího šéfa magistrátního IT odboru. Pětice potrestaných včetně Svobody, který dostal 2,5 roku podmíněně, se odvolala. Sněmovna letos v lednu odmítla Svobodu vydat k trestnímu stíhání. Odvolací řízení tedy bude moci pokračovat až po skončení Svobodova mandátu.

Lídra ještě vybírají sociální demokraté a SPD

S výjimkou ČSSD a SPD mají strany vybrané lídry kandidátek. U Pirátů bude lídrem Zdeněk Hřib. Hnutí ANO povede do voleb poslanec Patrik Nacher, nynější primátorka Adriana Krnáčová svůj post obhajovat nebude. Lídry společné kandidátky TOP 09 a STAN budou předseda TOP 09 Jiří Pospíšil a právnička Hana Marvanová.

Zelené povede zastupitel hlavního města a místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský, KDU-ČSL radní pro kulturu Jan Wolf, komunisty pražská zastupitelka Marta Semelová, která bude kandidovat i do Senátu v Praze 12. Uskupení Praha sobě starosta Prahy 7 a člen KDU-ČSL Jan Čižinský, který kvůli tomu své členství u lidovců pozastavil.

V ČSSD má velkou šanci stát se kandidátem na pražského primátora náměstek ministryně obrany Jakub Landovský, který zatím dostal nominaci od devíti z 15 obvodních organizací sociálních demokratů. Rozhovor s Landovským čtěte zde.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: ANO v průzkumu ztrácí. Druhá nejsilnější ODS slibuje, že bude první

Bohuslav Svoboda je lídrem ODS pro volby v Praze. Záda mu kryje Udženija