Basketbalisté slaví senzační postup. Ke čtvrtfinále jim pomohla výhra USA

Mistrovství světa

Basketbalisté slaví senzační postup. Ke čtvrtfinále jim pomohla výhra USAAKTUALIZUJEME
Úspěšní čeští basketbalisté Foto:

2
Svět
Echo24
Sdílet:

Čeští basketbalisté sice na závěr osmifinálové skupiny mistrovství světa v Číně prohráli 77:84 s Řeckem, ale protože udrželi ztrátu pod dvanáct bodů, slaví historický postup do čtvrtfinále. K tomu jim dopomohl výběr USA, který v odpoledním duelu porazil Brazílii 89:73. Další duel čeká Čechy v Šanghaji ve středu v 15 hodin proti Austrálii.

Český tým, který nastoupil bez zraněného křídla Blakea Schilba, sice do zápasu vstoupil špatně, přesto v poločase vedl 33:32. Řekové pak ve druhé půli třikrát vedli o dvanáct bodů, což už by pro Čechy znamenalo vyřazení, ale nápor soupeře poté zastavil nejlepší hráč NBA Janis Adetokunbo, pro kterého po pěti osobních chybách zápas předčasně skončil.

Čeští basketbalisté do zápasu s Řeckem vstoupili velmi nervózně a v prvním poločase zaznamenali dvanáct ztrát, zatímco v předchozích čtyřech utkáních na turnaji jich měli v průměru jedenáct. Také proto v první i druhé čtvrtině prohrávali až o devět bodů, ale pokaždé dokázali ztrátu stáhnout.

Ve druhé čtvrtině dokonce skóre díky dvěma trestným hodům Patrika Audy z poslední sekundy otočili stav a v poločase vedli 33:32. Jenže po střídání dobře hrajícího Audy kvůli čtyřem faulům převzali Řekové iniciativu a třetí čtvrtinu favorit ovládl poměrem 25:16.

V závěrečné čtvrtině čeští reprezentanti třikrát prohrávali o dvanáct bodů, což by znamenalo vyřazení. Jenže pět a půl minuty před koncem musel kvůli pěti osobním chybám ze hřiště Janis Adetokunbo a odchod hvězdy Milwaukee sebral Řekům vítr z plachet.

Češi snížili, a když při závěrečném náporu soupeře v posledních vteřinách udržel nervy na uzdě Jaromír Bohačík a proměnil pět ze šesti trestných hodů, zůstala ztráta na postupových sedmi bodech.

Utkáme se s Austrálií

A to bylo zásadní. K rekordní první samostatné čtvrtfinálové účasti na šampionátu je posunula výhra amerických basketbalistů nad Brazilci, které český tým taktéž porazil.

Kromě Čechů a Austrálie se mezi nejlepší osmičku šampionátu dostali rovněž obhájci zlatých medailí z USA, kteří vyzvou Francii. Dosud neporažená Argentina se utká se na Srby a také zatím bezchybní Španělé na razí na Polsko.

Československo se na mistrovství představilo čtyřikrát, naposledy v roce 1982, a jeho nejlepším výsledkem je šesté místo z roku 1970.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.