1 Babišovy taktiky

Andrej Babiš. Muž, který vám dá všechno

Témata:

Seděla jsem v kavárně s jedním známým, Polákem. A on nás podpoří v EU? ptal se. Já nevím, podle toho, jak se to bude hodit, odpověděla jsem po pravdě, aniž bych tušila, že na mě spustí baterii dalších otázek. A on je spíš levičák, nebo pravičák? A co hodnotově? Konzervativec, nebo liberál? Euroskeptik, nebo eurokrat? Přece se za ty roky ve vládě musel nějak projevit! Nemusel. Ale jeho voličská základna je dnes na levici. To se asi nějak projeví, zamumlala jsem.

Projevilo. Revize církevních restitucí a jízdné zdarma pro studenty a důchodce, to je úkrok směrem k proměněnému elektorátu. Je jedno, jestli revizi zvrátí soud a z jízdného sejde. Babiš poroste dál, v očích svých voličů nebude tlučhuba, ale ten, kterému to všichni okolo kazí. S touhle strategií vyhrál volby a svoje koaliční partnery poslal na dno. Jistě, z velké části to byla jejich vina, hlavně lidovci se dnes rádi tváří, že s ním ty čtyři roky neseděli ve vládě, ale modlili se na Svatém Kopečku.

Církevní restituce jsou jako téma už trochu vyčpělé, obraz obtloustlé ruky preláta sahajícího po měšci s penězi ale v myslích bývalých voličů ČSSD (a KSČM a SPD) zůstal. Chvíli to vypadalo, že se nám kvůli transferu církevního majetku zpět k původnímu vlastníkovi rozpadne stát. Lenka Procházková tehdy psala, že je to velezrada a že Nečasova vláda je v žoldu Vatikánu. Náhrada, kterou chce ANO snižovat, tvoří dvě promile rozpočtu ročně. Téměř jistě to půjde k soudu, ale zapamatujte si: Babišovi voliči dnes očekávají, že bude „dělat ty věci“. Nezajímají se o to, jak dopadnou.

Věřte mi, mám jich kolem sebe dost a vím, že to bude fungovat. Pokud jde o vnější politiku, stačí vytvářet dojem ke spokojenosti většiny. Občas říct něco proti migrantům nebo se otřít o EU, povědět nějakou tu nekorektní pravdu, po které je dnes poptávka, protože politici a média z velké části neartikulují názory lidí, ale snaží se je vychovávat. Ti toho mají plné zuby. Je možné, že tlak většiny Babiše donutí dělat i pozitivní věci: odmítat kvóty či revizi Dublinu. V Polsku i Maďarsku pochopili, že nám nemohou nic zásadního, jen se na nás budou mračit, což snaživým pionýrům tolik vadí, ale reálně to nemá dopad. Babiš to možná taky pochopí a pak bude ještě silnější.

Nemylte se, mluvit stačí, vždyť na mluvení si vybudoval brand Miloš Zeman jako prezident. Kvótám se bránila Sobotkova vláda, ale Sobotka měl k silným vyjádřením vždycky moc daleko, i tam, kde se hodila, a tak z toho stejně vyšel jako slaboch, který by nejraději Česko zaplavil hordami muslimů. A slabochy nemá nikdo rád. Babiš není slaboch a názorů má dost, stejně jako Zeman proměnlivých, ale vždycky důrazných, bodrých a přesně takových, po nichž je aktuálně poptávka.

Z nového čísla Mezi propagandou a skutečností. Ruský zbrojní průmysl: problémy s technikou nové generace

Echo týdne: Dodávky, školní obědy a ruský plyn ● Svět: V Paříži skončila evropská zelená revoluce ● Komentář: Časy se mění, Dostálová neodstoupí ● Historie: Kreslení hranice ● Umění a kritika: Srdce temnoty tohoto světa

Proč stejným faktům rozumíme jinak? Správňáci nesnášejí zneklidňující otázky
Kdo propadl špionomanii, je na cestě do pekla Nad zprávou BIS a prezidentovou reakcí na ni

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.