1 Růst HDP

Ekonomika zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta. Jde o nejnižší hodnotu v regionu

, NOVÉ

Témata: , ,

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 procenta ze 4,2 procenta v předchozím čtvrtletí. Mezičtvrtletně stoupl hrubý domácí produkt o 0,5 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu HDP, který v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Analytici čekali meziroční zlepšení vyšší, a to o 2,5 až 2,6 procenta. Vyšší meziroční růst HDP zaznamenává Polsko, Maďarsko i Slovensko. 

Podle statistiků se dynamika růstu české ekonomiky v meziročním srovnání snížila kvůli vysoké srovnávací základně. Pro pozitivní vývoj ekonomiky měla však dál klíčový význam domácí poptávka. 

V Polsku HDP podle prvních odhadů meziročně stoupl o 5,1 procent, uvádí agentura Reuters. V Maďarsku ekonomika roste meziročně o 4,6 procent. Lépe se HDP daří i na Slovensku, kde meziročně HDP vzrostl o 4,1 procent. Stejný meziroční růst HDP jako Česko má i Německo, země Visegrádu přitom obvykle mívají vyšší HDP, protože vycházejí z nižší základny.  

Růst českého HDP opět táhly zejména spotřební výdaje domácností a investiční výdaje podniků. Kladně se na ekonomice podepsal také zahraniční obchod, nejvýraznější vliv na tvorbu HDP měly však zpracovatelský průmysl, obchod a stavebnictví.

Také situace na pracovním trhu se opět zlepšila. Zaměstnanost v druhém kvartále byla o 1,9 procenta vyšší než ve stejném loňském období loni a proti prvním třem měsícům roku stoupla o 0,6 procenta.

HDP představuje celkovou peněžní hodnotu všech výrobků a služeb vytvořených na určitém území za dané období. Rychlý odhad HDP pouze nastiňuje, jakým tempem ekonomika pravděpodobně rostla. Spolehlivějším ukazatelem vývoje tuzemského hospodářství bude až pozdější zpřesněný odhad.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Ekonomika roste, ale Babišova vláda navyšuje dluhy. Nesmysl, říká Skopeček z ODS

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.