1 kauza Huawei

Home Credit má obavy z podnikání v Číně. Babiš zkritizoval NÚKIB

, NOVÉ

Témata: , , ,

Pochybnosti o podnikání v Číně v souvislosti s kauzou Huawei projevila společnost Home Credit. Zástupci společnosti si měli stěžovat ministryni průmyslu a obchodu Martě Novákové, řekl premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro televizi Prima. Slova o odvetě ze strany Pekingu poprvé pronesl prezident Miloš Zeman, podle kterého může Čína zarazit investice například Škodě Auto či budování mobilní sítě 5G.

Předseda vlády také zopakoval, že varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost bylo vydáno bez důkazů a analýz. „Je potřeba od té kauzy oddělit BIS a NÚKIB. Bezpečnostní služba varovala už v roce 2013. NÚKIB zveřejnil varování ještě předtím, než nás informovali. A to bez důkazů. Neměli analýzu ani metodiku. Čínská strana se tak cítí poškozena,“ řekl Andrej Babiš v pořadu Partie.

Jako reakci na bezpečnostní varování nechá Babiš na svých úřadech technologii prověřit. „Všechny resorty provedou prověrku a audit. Jsme v situaci, kde jsou nějaké tvrzení proti tvrzení,“ řekl Babiš. Dodal také, že společnost Huawei může podat na NÚKIB žalobu. „My komunikujeme s čínským velvyslancem. Bylo by velice nešťastné, kdyby vzniklo nějaké protiopatření vůči našim firmám,“ dodal. O situaci se chystá Babiš jednat se zástupci technologických firem na ekonomickém fóru v Davosu za necelé dva týdny.

Premiér se také vyjádřil k případným změnám ve vládě. Už dříve však řekl, že některé výměny by proběhly až ve druhém čtvrtletí letošního roku. S ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem prý žádný problém nemá. „My jsme měli rozdílný názor, kdy jsme neoznámili do OSN, že neodstupujeme od paktu. Pak se mi nelíbilo, že ministerstvo hodnotilo, jaká velvyslanectví jsou důležitá. Týkalo se to třeba Maďarska, když nás navštívil maďarský premiér,“ řekl Babiš.

Předseda vlády se zastával i ministra dopravy Dana Ťoka, který je pod velkou kritikou za stav opravované D1. „Kdybych byl šéf ŘSD, tak bych se vydal na to místo, kdy se to stalo,“ řekl Babiš a přirovnal situaci s výbuchem dolu v OKD, kde sám místo tragédie bezprostředně navštívil. „Vnímám to, on nedostatečně vysvětluje věci, které udělal. A on toho udělal strašně moc. Co měl otvírat, když nikdo předtím nic nezahájil? Oni málo seznamují veřejnost s tím, co dělají,“ dodal Andrej Babiš.

Vrátil se také k velké koloně na dálnici D1, která se vytvořila v prosinci minulého roku poté, co napadl sníh. „Když napadne takové obrovské množství sněhu. Já jsem byl ubezpečen, že se s tou firmou nedalo nic dělat,“ řekl Babiš k opravovanému úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem.

Důchody se zvyšovat budou

Premiér také vysvětlil svůj záměr navyšovat od příštího roku důchody o devět set korun. „My jsme meziročně vybrali o 123 miliard navíc. A kde? No v pojistném. Tím jak se navyšují platy, tak to je ten zdroj. Je jasné, že bych chtěl, abysme měli v roce 2021 patnáct tisíc. Budeme dělat reformu, kdy budeme napravovat staré křivdy. Zejména u žen a profesí, kde se odchází dřív do důchodu,“ řekl Andrej Babiš. Odborníci však upozorňují, že zvyšování platů ženám a pracovníkům, kteří odcházejí dříve do penze, není žádná reforma.

To připustil i Babiš. „Dlouhodobě to není udržitelné. Budeme hledat v modelech, které jsou v zahraničí. Třeba australský či v anglosaských zemí. To znamená, aby byl nějaký fond, kde bude spořit stát i každý občan,“ řekl premiér. Dle něj by takové penzijní spoření nemělo být povinné. „Musíme je přesvědčit, že to je důležité,“ dodal.

Návratnost vládní čtvrti do 5 let

Babiš se také vrátil ke schůzce se zástupci vedení města Prahy, kde je přesvědčoval o výhodě vládní čtvrti v Letňanech. „Všichni ti, kteří chodí na ministerstva, tak jak zaparkují na Pařížské? Zaparkují v Letňanech, má to spousty plusů. Je to nápad, který pomůže i bytové výstavbě v Praze,“ uvedl premiér.

Zároveň na grafech ukázal, že by vládní čtvrť vyšla na deset miliard. Investici by prý měly pokrýt ušetřené peníze za pronájem vládních budov. Zpět by peníze stát získal údajně už za pět let. „Takovou návratnost nemá ani Warren Buffet,“ řekl Babiš.

Primátor Zdeněk Hřib se k výstavbě stavěl kriticky. Podle něj Praha nemá zájem na tom, aby se postavilo úřednické ghetto.„Není to ghetto, budou tam restaurace. On to neviděl a ještě to nezná,“ řekl Babiš. Další schůzku má Babiš s Hřibem naplánovanou na konec ledna.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

 Hrad má smlouvu o propagaci s Huawei. Dostává za to její produkty

Reakce Číny v kauze Huawei se dala čekat, míní Brabec

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Digitální Týdeník Echo + komentáře Echo24.cz

od 199 Kč

Získejte plnou verzi jedinečných komentářů, esejí, exkluzivní analýzy a rozhovory s inspirativními osobnostmi a další klíčové texty Echo24.cz

Více info
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.