Americký kongres se hádá kvůli daňové reformě, Pence kvůli ní odložil cestu do Izraele

Americký kongres se hádá kvůli daňové reformě, Pence kvůli ní odložil cestu do IzraeleNOVÉ
Americký viceprezident Mike Pence Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Trumpova daňová reforma

Americký viceprezident Mike Pence o několik dní odložil chystanou návštěvu Izraele. Důvodem je podle izraelských médií schvalování daňové reformy v americkém Kongresu. Informoval o tom dnes deník The Jerusalem Post s odvoláním na izraelský parlament. Pence měl do Izraele dorazit v neděli.

Změnu termínu potvrdil izraelským médiím předseda parlamentu Juli Edelstein i izraelské ministerstvo zahraničí. Novým termínem Pencova příjezdu do Izraele je nyní úterý či středa. Detailní informace izraelská strana zatím nedostala a Bílý dům o změně termínu ještě oficiálně neinformoval.

Mluvčí Edelsteina tisku řekl, že Pence v izraelském parlamentu (Knesetu) vystoupí pravděpodobně ve středu či ve čtvrtek. Projev byl původně plánován na pondělí. „Řekli nám, že je to kvůli hlasování o daňové reformě v Kongresu,“ řekl parlamentní mluvčí.

Šéf amerického vládního rozpočtového úřadu Mick Mulvaney dnes televizi NBC řekl, že Senát by o kongresovém návrhu daňové reformy mohl hlasovat v úterý a Sněmovna reprezentantů hned ve středu. Harmonogram Penceovy cesty se tak zřejmě bude operativně upravovat.

Projev v Knesetu bude prvním proslovem vysokého amerického představitele v izraelském parlamentu od roku 2008, kdy v něm vystoupil prezident George Bush. Pence se měl také v Jeruzalémě zúčastnit zapalování světel na svícnu u Zdi nářků v rámci židovského svátku chanuka, neboli svátku světel. Ten ale končí ve středu, takže nyní není jasné, zda to viceprezident stihne.

Pence má kromě Izraele navštívit i palestinská území a Egypt. Palestinské vedení se ale s Pencem nechce setkat poté, co americký prezident Donald Trump před týdnem oznámil, že uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele. Schůzku odmítl i imám vlivné káhirské mešity Al-Azhar šajch Muhammad Ahmad Tájib a papež egyptské koptské církve Tavadros II.

Trump svým prohlášením o Jeruzalémě vystupňoval napětí v oblasti a popudil muslimský svět. Za ohrožení bezpečnosti v regionu ho kritizovala i řada západních zemí a rovněž Evropská unie. Palestinské hnutí Hamás vyhlásilo kvůli tomu už minulý týden další intifádu – povstání proti Izraeli.

Podle některých hlasů se Trumpovým prohlášením USA diskvalifikovaly z role prostředníka v izraelsko-palestinském konfliktu, což ale americký prezident odmítl. Také Pence prohlásil, že na roli USA se nic nemění a že jeho cesta do regionu má „potvrdit (americký) závazek ohledně míru v oblasti“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Trump informoval Abbáse o přesunu americké ambasády do Jeruzaléma

Největší daňová reforma za 30 let. Trump chce snížit zdanění firem o 15 procent

Související články