7 Česká cena za architekturu

Nejlepší česká architektura. Podívejte se na nominovaná díla na prestižní ocenění

NOVÉ

Témata:

Česká komora architektů vyhlásila třetí ročník České ceny za architekturu. Tentokrát se o titul ucházelo 145 děl, z nichž nyní mezinárodní odborná porota vybrala 33 užších nominací. Své práce mohli do soutěže přihlásit sami autoři, ale jejich přihlášení mohlo být iniciováno i členy Akademie České ceny za architekturu, která je složena z více než 300 českých architektů a dalších odborníků a osobností spojených s oborem. Jména finalistů ČCA a držitele hlavní ceny budou vyhlášena 19. listopadu.

Do soutěžní přehlídky České komory architektů se mohla přihlásit díla realizovaná na území České republiky mezi lety 2013 a 2017. Oproti prvním dvěma ročníkům vzrostl počet projektů dokončených teprve v předchozím roce – letos jsou téměř dvě třetiny realizací z roku 2017. Novostavby převládají nad rekonstrukcemi a činí rovněž přibližně dvě třetiny z přihlášených projektů. Potvrzuje se, že důležitým tématem výstavby v České republice zůstává bydlení, v letošním ročníku ČCA tvoří rodinné a bytové domy, rezidenční komplexy, chaty i chalupy polovinu přihlášených děl.

Za více než 2/3 projektů stojí soukromí investoři. U veřejných zakázek je pak větší podíl rekonstrukcí, tvoří skoro polovinu. Pouhé dvě stavby přihlášené do letošního ročníku přehlídky vzešly z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů. Jde o přestavbu kina na multifunkční kulturní zařízení v Plané (viz Echo č. 19/ 2018) a obnovu nábřeží řeky Loučné v Litomyšli. Z pohledu investic jsou v letošním ročníku zastoupena jak díla drobná, tak i s vyššími investičními náklady (sem spadají především univerzitní a školní budovy či bytové komplexy).

Třetina přihlášených realizací vznikla v Praze nebo Brně, z krajů vede v počtu děl ucházejících se o ocenění Středočeský kraj před Moravskoslezským, Zlínským, Jihomoravským a Plzeňským krajem. Nejméně staveb je z krajů Karlovarského, Pardubického a Ústeckého (vždy po dvou dílech). Typologicky tvoří polovinu přihlášených staveb projekty pro bydlení. Dále jsou zastoupena kulturní a společenská zařízení, školy a vzdělávací objekty nebo sportovní stavby.

Velmi málo je veřejných prostranství či krajinářských počinů. Mezi přihlášenými najdeme tři sakrální stavby a také památky, například rekonstrukci hřebčína v Kladrubech nad Labem, národní kulturní památky. Stejně jako v předchozích ročnících je v soutěži zastoupeno minimum projektů, jejichž autorkami jsou ženy, ačkoli počet studentek a studentů architektury je dlouhodobě víceméně vyrovnaný.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Foucaultovo kyvadlo, výsuvná podlaha a ocelové kování. Podívejte se do Letenské vodárny


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.