1 Nová ministryně spravedlnosti

Ministryně Malá opisovala i v diplomce o chovu králíků

NOVÉ

Témata: , ,

Ve vzdělání nové ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) se objevují stále nové trhliny. Malá totiž neopisovala jen ve své diplomové práci na Panevropské vysoké škole v Bratislavě, ale i v diplomové práci na Mendelově univerzitě. Univerzita nyní zjistila, že v její diplomce se 11 stran literární rešerše shoduje s jinou diplomovou prací na podobné téma.

Malá získala na Mendelově univerzitě titul Ing. v roce 2005. Diplomovou práci psala na téma Mikroklimatické podmínky v chovu králíků. Práce se ale částečně shoduje s diplomkou o dva roky starší, psanou na podobné téma. „Diplomka vykazuje shody v literárním přehledu. To je asi 25 stránek textu, kde se shoduje cca 11 stránek textu s diplomovou prací z roku 2003. Je to řádně odcitované, nicméně překryv to je,“ uvedla pro deník Echo24 rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. V roce 2005 ještě neexistovaly antiplagiátorské programy, dodala Nerudová.

Podle univerzity ale nejde o plagiátorství. „Diplomová práce Taťány Veličkové (dnes Malé – pozn. red.) Mikroklimatické podmínky v chovu králíků z roku 2005 je originální prací z podstaty kapitol cíl, materiál a metodika, výsledky práce a diskuse. Přináší nové poznatky o vlivu ročního období na růst brojlerových králíků v intenzívním chovu v závislosti na pohlaví. Výsledky jsou originální, statisticky zpracované a řádně popsané. Diplomová práce Taťány Veličkové (Malé) splňuje požadavky kladené na tento typ závěrečných prací, nejedná se tedy o plagiát,“ uvedla univerzita. Nicméně v literárním přehledu, který shrnuje poznatky o technologiích ustájení králíků a požadavcích na mikroklima, jsou v určitých pasážích citovány stejné literární zdroje, jako u diplomové práce zpracované na podobné téma v roce 2003, dodala univerzita.

Malá opisovala i při psaní diplomky na slovenské vysoké škole

V práci, kterou Malá sepsala v roce 2011 na soukromé vysoké škole v Bratislavě, našel systém na odhalování podvodů podle Radiožurnálu opakovanou shodu s příspěvky na internetu nebo s prací jiné autorky z Masarykovy univerzity v Brně. Bratislavská soukromá Paneurópska vysoká škola (PEVŠ) uvedla, že diplomová práce Malé obstála ve standardním systému kontroly slovenského registru závěrečných prací studentů (CRZP). Podle dostupných informací ale slovenský systém ověřování tehdy nepracoval s databází českých prací. Podle premiéra Andreje Babiše, který Malou pro resort spravedlnosti vybral, je proti nové ministryni vedena kampaň a nadále má jeho podporu.

Taťána Malá v pátek při uvedení na ministerstvo odmítla plagiátorství. Uvedla, že možná jen někde zapomněla citovat a na svoji práci je hrdá. Její reakci na vyjádření Mendelovy univerzity zjišťujeme.

Dále čtěte: Malá o plagiátorství: Jen jsem opomněla citovat. Přestaňte s tou kampaní, řekl Babiš

Opisováním ale sporné kvality Taťány Malé pro ministerskou pozici nekončí. Podle zjištění deníku Echo24 se v roce 2013 dvakrát neúspěšně pokoušela složit zkoušky na insolvenčního správce. Psali jsme o tom zde.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.