1 komentář

Hnutí sobě

Témata: , ,

Praha Petra nakopla a Andrej Babiš zažil po pěti letech první velkou politickou prohru. Přišel o kontrolu nad hlavním městem, i když v jiných místech nedopadlo jeho hnutí ANO vůbec zle, a etabloval se i na komunální úrovni jako zavedená politická síla. Zabodoval také v prvním kole Senátu, ale šance na skutečně získané mandáty nemá velké. Ty spíš bude proměňovat ODS, která z těchto voleb vychází výrazně posílena. S jedinou výjimkou, a to je právě hlavní město.

Praha je totiž v mnohých ohledech důležitější než ministerstvo ve vládě. ODS výběrem lídrů i hloupou a amatérskou kampaní, trapně se otírající o Piráty, promarnila šanci přesvědčivě vyhrát a určovat směřování metropole. Fakt, že to šlo, ukazují výsledky strany v těch městských částech, kde buď přesvědčivě vyhrála, nebo významně zabodovala. Ani ne procentní rozdíl ji odsuzuje na druhou kolej. Na té první jedou právě její největší rivalové – Piráti, kteří disponují někdejšími voliči nejsilnější pravicové strany, a s nimi se veze idalší politický subjekt nového typu – Praha sobě v čele s úspěšným starostou z Prahy 7 Janem Čižinským.

Při vědomí, že další dvě tradiční levicové strany – komunisti a sociální demokrati – jsou už na odstavné koleji směřující do depa, odkud vede cesta jen na šrotoviště, se potvrzuje změna jiného fungování politiky, respektive jejího tradičního členění na levici a pravici. Mění se fungování celé společnosti včetně médií a není divu, že v politickém životě se etablují formace jiného typu. Takovými vedle ANO jsou právě Piráti a Praha sobě, i když jsou mezi nimi obrovské rozdíly a ten první je ten, že ANO vzniklo z pokynu bohatého podnikatele, který vstoupil do veřejného života, aby primárně hájil své zájmy, ostatní dvě vznikají skutečně zezdola a právě ony mohou naplňovat definici slova hnutí, zatímco u ANO jde jen o marketingové heslo. Všechny tři fungují jinak, definují se jinak a vymykají se klasickému dělení na pravici a levici, protože si berou od všeho něco. A v hlavním městě získaly padesát procent hlasů. To není náhodný jev, je to několik let se potvrzující trend, který se jen tak nezmění.

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.