1 Editorial

Co udělá žena

Témata: , ,

Poměry na Slovensku jsou jiné než u nás, mnohem složitější, dlouhodobě polarizované a zároveň politicky rozloženější do více proudů včetně silného národnostního, kdy na jedné straně je nacionální Slovenská národní strana a vedle uskupení hájící zájmy půlmilionové maďarské menšiny. Hledání jakýchkoli paralel s vývojem v Čechách je téměř marné. Slovensko si především prošlo temným obdobím vlády Vladimíra Mečiara, které bylo po osmileté přestávce koaličních vlád nahrazeno panováním Roberta Fica a jeho hnutí Smer. Samozřejmě mezi vládami těchto výrazných figur slovenské politiky byly podstatné rozdíly, ale držení moci opírané o silné klientelistické vazby na pár podnikatelských skupin, které politiku přímo ovlivňovaly, se neměnilo.

Ne nevýznamná část společnosti včetně médií je tak prakticky v permanentní opozici a rozdíly mezi Mečiarem a Ficem jsou pro ně minimální. Slováci jsou také emocionálnější, proto zvolení nové prezidentky ve většině reakcí mediálního mainstreamu slovenského a částečně i českého připomínalo nekritické oslavy, které spíš patří k hokejistům, již se vracejí s titulem mistrů světa. Ale i to je pochopitelné, protože vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky dala vzpomenout na nejtemnější období mečiarismu. Něco takového česká společnost naštěstí nezná, a to i přesto, že máme premiéra slovenského původu. Současné problémy domácího provozu jsou řešeny stále na jiné úrovni, proto je česká účast na oslavách trochu směšná. Zvolení Zuzany Čaputové není žádným výrazem touhy Slováků po změně, pohledná právnička jen potvrdila předchozí vítězství Andreje Kisky, který před pěti lety porazil v přímém souboji Roberta Fica. Tenkrát to byl výraz změny, zvolení Čaputové je jen potvrzení kontinuity. S jediným rozdílem, že její podpora je nezanedbatelně slabší. Toto konstatování není snaha o delegitimizaci jejího mandátu ani doklad rozdělení slovenské společnosti, ale její názorové roztříštěnosti. Zatímco k duelu Kiska–Fico se dostavilo 50 procent voličů, souboj Čaputová–Šefčovič zaujal jen necelých 42 procent. Doma totiž zůstali příznivci národoveckých nebo jiných extrémních stran. Je ale pravděpodobné, že k parlamentním volbám, u nichž se skutečně bude rozhodovat o moci a vládě, půjdou.

Dalším faktem je, že Smer Roberta Fica oslabil, on sám musel opustit místo předsedy vlády, jeho strana však stále vykazuje nejvyšší preference. Těžko lze tedy mluvit o tom, že slovenské prezidentské volby ukázaly nějakou změnu. S výjimkou jediné. V čele země stojí pohledná žena, z ničeho sice nevyplývá, že jde o vítězství rovnoprávnosti a genderismu, nicméně žena takového typu může na mužské politické scéně sehrát nečekanou roli díky svému šarmu a jinému způsobu uvažování, než jakého jsou schopni muži. To má potenciál na změnu.

O komentování slovenských voleb pro Týdeník Echo jsme požádali slovenského novináře Jaroslava Danišku, který rozumí své zemi více a jinak.


/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.