Piráti chtějí Hřiba na primátorské křeslo. Nabízejí partnerům čtyři radní, sešli se s ODS

Povolební jednání

Piráti chtějí Hřiba na primátorské křeslo. Nabízejí partnerům čtyři radní, sešli se s ODSAKTUALIZOVÁNO
Zdeněk Hřib Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Piráti v Praze přišli s nabídkou pro možné koaliční partnery v Praze, podle které by TOP 09 a STAN a Praha Sobě dostaly po čtyřech místech v pražské radě včetně náměstků a Piráti obsadili dvě místa a post primátora. Oznámil to lídr Pirátů v Praze Zdeněk Hřib. Nabídku už ostatním stranám sdělili, zatím bez reakce.

Programovými prioritami strany jsou transparence magistrátu, digitální služby pro občany a řešení bytové situace. O místo primátora projevily zájem i ostatní strany. Lídr hnutí Praha Sobě Jan Čižinský však v rozhovoru pro Echo24 sdělil, že trváním na postu primátora jednání neohrozí.  „Je pro nás nemyslitelné, aby změna v Praze ztroskotala na osobních ambicích a otázce, kdo zasedne v primátorském křesle,“ řekl Jan Čižinský.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

12:30 V Praze 6 se rýsuje koalice ODS, STAN, TOP 09 a KDU-ČSL

V Praze 6 vyjednává o vzniku koalice ODS, STAN a koalice KLID, která je složena z TOP 09 a KDU-ČSL. Tyto strany spolu na základě programové shody uzavřely dohodu o společném postupu, podle níž budou do ustavující schůze zastupitelstva městské části jednat o možné budoucí koalici pouze mezi sebou. Ustavující zastupitelstvo, na kterém bude zvolen starosta, místostarostové a radní, je naplánováno na čtvrtek 1. listopadu.

12:00 Piráti a Praha Sobě: Ať končící rada nedělá závažná rozhodnutí

Zástupci pražských Pirátů a hnutí Praha Sobě (PS) se dnes přidali k nedělní výzvě předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila končící primátorce Adrianě Krnáčové (ANO), aby odcházející radní nečinili žádná závažná rozhodnutí. Sdělily to mluvčí PS Julie Kochová a zastupitelka Pirátů Michaela Krausová. Krnáčová v pondělí sdělila, že rada nemůže přestat pracovat a bude fungovat i nadále. Volby v Praze vyhrála ODS, druzí byli Piráti, třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. ANO skončilo páté.

11:25 Komplikace ve vyjednávání v Olomouci

Povolební jednání v Olomouci se komplikuje. Lídr vítězného hnutí ANO Miroslav Žbánek dnes oznámil, že zástupci dvojbloku hnutí ProOlomouc a Pirátů a starostů vedou paralelní jednání o vzniku koalice bez ANO. Povolební jednání v Olomouci dosud organizovalo ANO, které naposledy v pondělí večer postupně usedlo ke stolu se zástupci šesti politických stran a hnutí a nyní připravuje další kolo jednání zejména s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně. Po posledních komunálních volbách vítězné ANO v Olomouci nakonec skončilo v opozici.

11:00 Vítězná ODS se v Praze 8 vzdává vlády. Nabízí ji Pirátům a Němečkovi

Zajímavý tah udělala ODS v Praze 8, kde v koalici se Svobodnými vyhrála komunální volby podobně těsně jako ve volbách do magistrátu. Vítězná ODS se totiž nejen vzdává nároku na pozici starosty, ale i zastoupení v městské radě. Jednička tamní ODS Vladimíra Ludková nabídla druhým Pirátům a třetímu umístěnému nezávislému uskupení Osmička žije, že podpoří vznik jejich koalice. Požaduje za to ale post předsedů kontrolního a finančního výboru v zastupitelstvu a předsedu komise pro sociální věci.

10:00 Výsledky obecních voleb byly vyhlášeny ve Sbírce zákonů

Výsledky víkendových komunálních voleb byly v úterý vyhlášeny ve Sbírce zákonů, stejně jako výsledky souběžných senátních voleb v Praze 4 a na Vsetínsku. Od středy je tak bude možné zpochybnit u správních soudů. Lidé na to budou mít deset dní, lhůta uplyne v pátek 19. října.

9:00 Havířov povede čtyřkoalice s vítězným hnutím ANO

V Havířově na Karvinsku se na spolupráci dohodlo vítězné hnutí ANO s ČSSD, koalicí lidovců a STAN, která kandidovala pod názvem Společně pro Havířov, a s Hnutím pro Havířov. Koalice bude mít většinu 27 hlasů ze 43. Primátor by měl být z vítězného hnutí ANO. Stát by se jím měl lídr Josef Bělica.

Úterý 9. října

23:15 Jak dál v Olomouci

Vítězné hnutí ANO bude o případném vytvoření koalice v Olomouci v následujících dnech dál jednat zřejmě už pouze s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOlečně. Dalšího kola jednání by se nemělo zúčastnit hnutí ProOlomouc, které ve volbách skončilo druhé, ani třetí seskupení Piráti a starostové.

22:13 Praha 7 sobě bude jednat o koalici, ačkoliv má v Praze 7 většinu

Zastupitelé hnutí Praha 7 sobě se rozhodli, že na radnici sedmé městské části sestaví koaliční vládu. O dalším postupu budou ještě jednat. Po jednání to sdělil poslanec a starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Hnutí získalo při víkendových volbách většinu 55,47 procenta hlasů a v devětadvacetičlenném zastupitelstvu má 18 mandátů.

„Dohodli jsme se, že půjdeme v koalici, ale s kým, o tom budeme teprve jednat. Detaily musíme teprve domluvit,“ uvedl Čižinský.

21:29 V Brně pravděpodobně vznikne čtyřkoalice

Brně velmi pravděpodobně uzavře koalici vítězné ANO s ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Nepředpokládají, že by přizvaly další strany. Po druhém kole jednání to novinářům oznámili lídři všech čtyř stran. Budou tak mít 45 mandátů z 55 v zastupitelstvu.

Na jednání lídři stran zjišťovali, zda se jsou schopni dohodnout na zásadních tématech. „Očekávali jsme, že se na některých tématech zadrhneme o poznání déle, ale jednání šlo nad očekávání hladce,“ uvedl současný primátor a lídr ANO Petr Vokřál.

20:43 Šéf Zelených v Praze Mirovský kvůli výsledku voleb rezignoval

Předseda Strany zelených (SZ) v Praze Ondřej Mirovský kvůli výsledku voleb rezignoval na funkci šéfa pražské organizace strany. Oznámil to dnes na twitteru. Zelení se v Praze s Mirovským jako volebním lídrem nedostali do zastupitelstva na magistrátu. Ve volbách dostali pouze 1,84 procenta hlasů. Při minulých volbách v roce 2014 dostali v koalici s lidovci a Starosty a nezávislými (STAN) 11,22 procenta.

20:22 Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu začnou společně jednat ve středu

Piráti, Praha Sobě (PS) a koalice Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) začnou ve třech společně vyjednávat o programu možné budoucí koalice v metropoli. Poprvé se strany sejdou ve středu. Nepůjde ještě o domlouvání koalice, ale vyjednavači budou diskutovat o programech stran. Řekli to zástupci vyjednávacích týmů Praha Sobě a Spojených sil pro Prahu.

19:26 TOP 09 bude vyjednávat o koalici s Piráty a Prahou Sobě, Pospíšila zvolili předsedou klubu

Předsedou zastupitelského klubu TOP 09 a STAN v Praze se stal předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Na ustavujícím zasedání o tom rozhodl zastupitelský klub TOP 09 a STAN. Klub rovněž rozhodl, že bude vyjednávat o koalici s Piráty a Prahou Sobě. Uskupení Spojené síly pro Prahu, ve kterém TOP 09 a STAN společně kandidovaly, skončilo ve volbách s 16,3 procenty hlasů na čtvrtém místě, v 65členném zastupitelstvu má 13 mandátů.

Zástupci TOP 09 a STAN pověřili vyjednáváním o koalici v Praze tým v čele s Hanou Marvanovou. Cílem Spojených sil pro Prahu je podle Pospíšila prosadit maximum z volebního programu. Personální otázky chtějí TOP 09 a STAN řešit až podle toho, zda se jim podaří s Piráty a hnutím Praha Sobě dohodnout na společném programu pro městskou radu.

18:56 V Praze 8 ODS nabídla Pirátům a Osmička žije vznik „koalice změny“

Vítěz voleb v Praze 8, ODS, nabídla Pirátům vznik takzvané koalice změny. V ní by se ODS vzdala míst v radě městské části a ponechala by si jen kontrolní funkce a místo předsedy komise pro sociální oblast. Řekla to jednička kandidátky ODS v Praze 8 Vladimíra Ludková. Stejnou nabídku ODS předložila i sdružení Osmička žije. ODS v koalici se Svobodnými v Praze 8 vyhrála volby se ziskem 17,38 procenta hlasů a v 45členném zastupitelstvu má devět mandátů. Piráti skončili na druhém místě a Osmička žije na třetím.

18:06 Z 65 pražských zastupitelů obhajovalo mandát 40, polovina uspěla

Z 65 zastupitelů hlavního města obhajovalo ve volbách mandát 40 politiků. U voličů uspělo 20 z nich. Z radních, kteří jsou ve vedení Prahy v posledních letech, se do zastupitelstva dostali tři, Jana Plamínková (STAN), Radek Lacko (ANO) a Jan Wolf (KDU-ČSL). Vyplývá to z výsledků voleb.

17:30 Piráti jednali s ANO, chtějí v budoucnu projednat témata navržená opozicí

Zástupci vyjednávacích týmů Pirátů a ANO se na informační schůzce shodli na tom, že na program jednání budoucího pražského zastupitelstva by měly být zařazovány také materiály navržené opozicí. O možné budoucí koalici v metropoli strany nejednaly. Novinářům to řekli lídři obou stran Zdeněk Hřib (Piráti) a Petr Stuchlík (ANO). Hřib zopakoval, že Piráti primárně jednají s hnutím Praha Sobě (PS) a Spojenými silami pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL).

17:25 Celkem 36 pražských zastupitelů má mandát i v městské části

Více než polovina nových zastupitelů hlavního města získala ve volbách křeslo i v zastupitelstvu některé z městských částí. Do obou zastupitelstev se jich dostalo 36. Šest z nich je zastupiteli i v Praze 7, všech šest je ze sdružení Praha Sobě. Čtyři jsou zastupiteli v Praze 5. V zastupitelstvech Prahy 11 a Prahy 13 budou mít tři zastupitele hlavního města.

17:09 Kladenský zastupitel Hašek končí v TOP 09 kvůli koalici s SPD

Kladenský zastupitel Petr Hašek z TOP 09 ukončí členství ve straně. Vedení strany je proti jeho účasti v nové kladenské koalici zahrnující vedle ODS a ANO i SPD. „Jsem si vědom, že uzavření spolupráce s SPD, byť na komunální úrovni a navíc v této velmi specifické situaci, je jednání, které vedení TOP 09 může považovat a také považuje za vybočení ze směru, který tato strana jde,“ uvedl Hašek v prohlášení.

16:02 Nejstarší voliče měly v Brně KSČM a ANO

Nejstarší voličskou základnu v komunálních volbách v Brně měli komunisté, hned po nich následovalo vítězné hnutí ANO. Asi 90 procent voličů komunistů překročilo padesátku, u ANO je jich více než 80 procent, ukázal víkendový průzkum odborníků a studentů z Katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Nejmladší voličskou základnu mělo Žít Brno, Piráti, Zelení, TOP 09 a STAN.

15:25 Praha 1 Sobě se dohodla s Piráty a Zelenými

Vítěz voleb v první pražské městské části, hnutí Praha 1 Sobě, se domluvil na koaliční spolupráci s Piráty a Zelenými. Zatím nemají většinu hlasů v zastupitelstvu, a jednají tak se čtvrtým partnerem, koalicí STAN, KDU-ČSL a Iniciativy občanů. Na svém facebookovém profilu to uvedl lídr Prahy 1 Sobě Pavel Čižinský.

15:20 Praha Sobě nebude trvat na postu primátora, řekl Čižinský

Lídr hnutí Praha Sobě Jan Čižinský nechce dopustit, aby spor o primátorské křeslo zhatil vyjednávání s Piráty a koalicí TOP09 a STAN v Praze. „Je pro nás nemyslitelné, aby změna v Praze ztroskotala na osobních ambicích a otázce, kdo zasedne v primátorském křesle,“ řekl v rozhovoru pro Echo24 Čižinský.

14:20 Koalice s SPD je nepřijatelná, komentuje Pospíšil situaci v Kladně

V Kladně se pár hodin po vyhlášení výsledků voleb ustavila koalice složená z ODS, SPD, ANO a hnutí Kladeňáci, v němž jsou i zástupci TOP09 a STAN, která tak vyšachovala vítěze voleb Volbu pro Kladno. „Za TOP09 jasně říkám, že koaliční paktování s SPD je nepřijatelné. TOP 09 má platné usnesení, kterým tuto spolupráci zakazuje,“ napsal předseda TOP09 Jiří Pospíšil na svém twitterovém účtu. Podle něj má člen TOP09 jen dvě možnosti, z koalice vystoupit a nebo vystoupit ze strany. Pokud tak neučiní, bude vyloučen.

13:02 Alexandra Udženija vyzvala hnutí Praha sobě k jednání

„Jsem jednoznačně přesvědčena o tom, že nejlepší koalice pro Pražany by byla ODS, Spojené síly pro Prahu, což jsou naši přirození partneři, a Praha sobě. Vyzývám Jana Čižinského k jednání o dohodě pro Prahu,“ napsala Udženija na svou facebookovou stránku.

12:24 Předsedou zastupitelů ANO v Praze je poslanec Patrik Nacher

Předsedou zastupitelského klubu ANO v pražském zastupitelstvu se stal poslanec a zastupitel Patrik Nacher. Na ustavujícím zasedání o tom rozhodl zastupitelský klub ANO. Klub rovněž rozhodl, že bude vyjednávat o možné koalici s ostatními stranami, které se do zastupitelstva dostaly.

12:16 Roztoky povedou TOP 09 s nezávislými a Sakura 2018

Roztoky u Prahy povede koalice dvou subjektů – TOP 09 s nezávislými, kde je lídr současný starosta Jan Jakob (TOP 09), a hnutí Sakura 2018. Dohodu o budoucím vytvoření koalice podepsali jejich zástupci v neděli, dohromady mají 12 mandátů v jednadvacetičlenném zastupitelstvu.

12:03 Piráti stále chtějí primátora, nabízejí partnerům čtyři radní

Piráti v Praze přišli s nabídkou pro možné koaliční partnery v Praze, podle které by TOP 09 a STAN a Praha Sobě dostaly po čtyřech místech v pražské radě včetně náměstků a Piráti obsadili dvě místa a post primátora.

11:50 V Přerově se rýsuje koalice ANO, ODS a KDU-ČSL s TOP 09

V Přerově se po komunálních volbách rýsuje koalice vítězného hnutí ANO s ODS, která skončila na druhém místě, a s koalicí KDU-ČSL a TOP 09. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu by tak získali těsnou většinu, 16 mandátů. Hnutí ANO, které má mandátů deset, si v povolebním vyjednávání nárokuje pro svého lídra Petra Měřínského funkci primátora.

11:38 David Vodrážka bude starostou Prahy 13 páté období

V Praze 13 podepsaly koaliční smlouvu ODS, ANO a koalice KDU-ČSL a STAN. Starostou bude David Vodrážka z ODS, který stojí v čele městské části od roku 2002. Na podobě koaliční smlouvy se domluvily vyjednávací týmy stran.

11:31 V Sokolově vzniká koalice ANO, ČSSD, Hnutí pro Sokolov a KSČM

Sokolov zřejmě v následujících čtyřech letech povede stejná koalice jako dosud, ANO s ČSSD, Hnutím pro Sokolov a KSČM. Změní se jen poměry zastoupení jednotlivých stran

11:24 V Liberci není vznik čtyřkoalice moc pravděpodobný

Koalice čtyř stran v Liberci nejspíš nevznikne. Vítězní Starostové pro Liberecký kraj jednají o široké koalici s ANO, ODS a uskupením Liberec otevřený Lidem (LOL). Podle dnešního vyjádření lídrů ODS a LOL ale společně v jedné koalici být nechtějí.

10:53 Pirátům by pětikoalice v Brně nevadila

Piráti se v Brně sešli s vítězným hnutím ANO, které chce na magistrátu sestavit širší koalici. Většinu mezi 55 zastupiteli má přitom s ODS, se kterou ANO jednalo jako s první. O víkendu už oslovilo ke spolupráci i KDU-ČSL s ČSSD a dnes také Piráty. Pirátům by případná pětikoalice nevadila.

9:57 Frýdek-Místek povede ČSSD, ANO a lidovci

Ve Frýdku-Místku vznikla koalice. Smlouvu podepsaly ČSSD, ANO 2011 a KDU-ČSL. V třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu mají 23 mandátů. Primátor bude z ČSSD, stane se jím opět Michal Pobucký. Komunální volby ve městě vyhráli sociální demokraté. Frýdek-Místek je prvním statutárním městem v regionu, kde je uzavřena koaliční smlouva.

8:37 ANO podle deníků i přes zisk nejvíce hlasů ve volbách zklamalo

Hnutí ANO v komunálních volbách podle dnešních komentářů v českých denících svým výsledkem zklamalo i přes zisk největšího podílu hlasů v celé republice. ANO sice podle tisku vyhrálo v řadě velkých měst, ale navzdory velkým investicím do kampaně neobhájilo vítězství v Praze a také nedosáhlo tak výrazného úspěchu jako ve sněmovních volbách.

Neděle 7. října

21:53 V Praze o spolupráci jednají Piráti, hnutí Praha sobě i TOP 09 a STAN

Politické strany a hnutí v Praze, které se dostaly do zastupitelstva hlavního města, zahájily povolební vyjednávání. Podle představitelů jednotlivých stran se jednalo především informativní schůzky. Zástupci Pirátů a hnutí Praha sobě se potom shodli, že preferovanou variantou pro ně je spolupráce s TOP 09 a STAN, které kandidovaly společně pod názvem Spojené síly pro Prahu. Vítězem voleb se v hlavním městě stala ODS, dosud vládnoucí ANO skončilo na pátém místě.

21:00 Mladou Boleslav povede koalice ODS, ANO, STAN a ČSSD

Mladou Boleslav povede koalice ODS, STAN, ANO s Volbou pro Mladou Boleslav a ČSSD. Strany spolu v podepsaly koaliční smlouvu. Primátorem zůstane Raduan Nwelati z ODS. V opozici bude KSČM a koalice KDU-ČSL se Zelenými, řekl lídr kandidátky hnutí STAN Daniel Marek.

20:30 Babiš je pro pražské ANO v opozici

Hnutí ANO by si po komunálních volbách v Praze zasloužilo, aby na magistrátu skončilo v opozici. České televizi to řekl předseda ANO a premiér Andrej Babiš v reakci na to, že hnutí, které v minulém období mělo primátorku Adrianu Krnáčovou, skončilo v hlavním městě na pátém místě a bude mít 12 křesel. Podle Babiše se na výsledku voleb negativně podepsalo působení lidí za ANO na pražském magistrátu, případně jejich mediální prezentace, a práce starostů za ANO.

19:21 V Ostravě nejspíš bude pokračovat stávající koalice, možná se přidají i Piráti

Řekl to lídr za ANO a současný starosta Tomáš Macura. Jednání se podle něj konají od rána a budou probíhat celý den. „Chceme se postupně potkat se všemi, se kterými uvažujeme, že bychom to mohli poskládat, to znamená hnutí Ostravak, ODS, KDU-ČSL případně Piráti,“ řekl Macura. Stejně jako Lukáš Semerák (Ostravak) vyloučil povolební spolupráci s KSČM a SPD.

18:55 ANO v Brně bude jednat o koalici s ODS, KDU-ČSL a ČSSD

Vítězné hnutí ANO v Brně bude jednat o koalici s ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Novinářům to řekli lídři všech čtyř stran. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál uvedl, že se v příštích dnech uvidí, zda se strany dohodnou na magistrátní koalici, nebo bude počet nižší případně rozložení jiné. ANO chce ještě jednat i s Piráty. Zbývá pak už jen SPD, se kterým nechce ANO ani ODS jednat.

18:30 V Kladně vznikla koalice ODS, SPD, ANO a hnutí Kladeňáci

Koaliční smlouvu podepsali v neděli, den po volbách. Vítězná Volba pro Kladno primátora Milana Volfa bude v opozici. Primátorem má být dle koaliční dohody Dan Jiránek (ODS), který už město v minulosti vedl, řekl ČTK Lukáš Hanes z kladenské ODS. Kladno v uplynulých čtyřech letech vedla koalice Volby pro Kladno, ANO a KSČM.

Podle Hřiba jde o velkorysou nabídku a ústupek ze strany Pirátů s ohledem na to, že ze tří uskupení zvažované koalice mají nejvyšší volební zisk. Piráti se umístili druzí po ODS se 17,1 procenta a mají 13 mandátů v 65členném zastupitelstvu. Praha sobě získala 16,6 procenta a rovněž 13 mandátů, stejný počet křesel má i TOP 09 a STAN za 16,3 procenta hlasů.

Nabídku už Piráti odeslali ostatním stranám a budou s ní pracovat v nadcházejících jednáních. V pondělí se sešli s hnutím ANO, již však avizovali, že koalice s Praha Sobě a TOP 09 a STAN je pro ně preferovanou variantou a o jiných by uvažovali jen v případě, že by z jednání sešlo.

Původně zájem o post primátora deklaroval i lídr Prahy Sobě Jan Čižinský s tím, že dostal nejvíce preferenčních hlasů. Tento argument Piráti odmítají. O pozici primátora bude zřejmě usilovat i koalice TOP 09 a STAN, její zástupci to nevyloučili.

Zástupci vyjednávacích týmů Pirátů a ANO se na informační schůzce shodli na tom, že na program jednání budoucího pražského zastupitelstva by měly být zařazovány také materiály navržené opozicí. O možné budoucí koalici v metropoli strany nejednaly.

„Jednalo se o poslední z našich plánovaných schůzek, které jsme dělali se všemi stranami, které se dostaly do zastupitelstva. Jednali jsme primárně o fungování zastupitelstva, aby fungovalo lépe než v uplynulých čtyřech letech. Nejednalo se vyloženě o koaliční vyjednávání,“ řekl Hřib.

Schůzka s ANO názor Pirátů na jimi preferovanou koalici podle Hřiba neovlivnila. „Shodli jsme se (s ANO), že na jednání zastupitelstva se budou zařazovat i návrhy opozice. Věřím, že na tom bude shoda bez ohledu na to, kdo skončí v koalici,“ řekl k jednání.Pokud jde o to, jaké gesce by v radě obsadili, vyplývají podle lídra Pirátů z jejich programových priorit. Zatím nicméně nechce předjímat a případná podoba nové rady by vzešla z dalších vyjednávání.

Expertní týmy Pirátů a Prahy Sobě se tento týden začnou scházet nad programovými otázky, přizvat k jednáním chtějí i TOP 09 a STAN. Hřib dnes rovněž uvedl, že Piráti trvají na tom, aby členové vedení města nekumulovali politické funkce. To může být problém v případě Čižinského, který se zdráhá vzdát funkce starosty Prahy 7, kde jím vedená Praha 7 Sobě získala ve volbách 55,5 procenta hlasů. „Z mého pohledu je míč momentálně na jeho straně hřiště,“ řekl Hřib.

Čtěte také: Prezident Zeman jmenuje Petříčka ministrem až příští úterý

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články