Hamáček naznačil, že ČSSD Babišovu vládu podrží. Kvůli SPD i absenci „plánu B“

Hamáček naznačil, že ČSSD Babišovu vládu podrží. Kvůli SPD i absenci „plánu B“AKTUALIZOVÁNO
Diskuze Otázky Václava Moravce Foto:

Reprofoto: ČT24

Domov

Kauza Babiše mladšího

jhr Echo24

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce nepřímo naznačil, že ČSSD příští pátek hlasování o nedůvěře vládě svého koaličního partnera Andreje Babiše (ANO) nepodpoří. Pokud by se měl rozhodovat, nevidí k tomu podle svých slov důvod, protože opozice podle něj nemá pro pád kabinetu plán B. Zásadní roli v rozhodování sociálních demokratů bude hrát i požadavek SPD na vstup do vlády, řekl Hamáček.

Předsednictvo ČSSD bude o nastalé situaci jednat ve středu, s hlasováním o nedůvěře vládě se počítá na pátek. Vyvolává ji opozice na základě nově zjištěných skutečností z reportáže serveru Seznam Zprávy, podle nichž měl premiér Babiš nechat svého syna odvézt na Krym, aby mu zabránil vypovídat v kauze Čapí hnízdo. 

Podle Hamáčka stojí ČSSD stojí před rozhodnutím, jestli ve vládě zůstat, nebo odejít s rizikem, že stranu nahradí SPD. Na otázku, jestli by nyní zvedl ruku pro vyslovení nedůvěry, řekl: „K tomu nevidím důvod.“ Důvodem je to, že opozice podle něj nemá plán B pro možný pád kabinetu ANO a sociální demokracie. Prezident Miloš Zeman mu navíc na společném setkání sdělil, že pokud vláda padne, tak jejím sestavením pověří znovu Andreje Babiše,

„Jediné, co se může stát, že sociální demokracii ve vládě nahradí SPD a možná ministrem vnitra bude kolega Koten. To samozřejmě možné je. Nebo se tady propadneme do ústavní krize, kdy se tady bude hádat vláda, parlament, horní komora, dolní komora s prezidentem republiky a tu zemi to zásadním způsobem poškodí,“ nechal se slyšet. „Celá řada opozičních politiků za mnou chodí a říká: ‚Hlavně to udržte, tu vládu, protože my nevíme, co s tím‘,“ tvrdil.

Hamáček by za nejlepší považoval, kdyby vláda pokračovala bez premiéra Andreje Babiše a zátěže Čapího hnízda. Z dosavadních jednání je ale podle něj evidentní, že ANO touto cestou jít nechce.

SPD už v týdnu potvrdilo, že by chtělo ČSSD v koalici nahradit, aby mohlo prosazovat svůj program. Radek Koten, předseda sněmovního bezpečnostního výboru, přitom zdůraznil, že by strana podpořila vládu odborníků sestavenou hnutím ANO. Připomněl, že v případu stíhaného premiéra je třeba mít na paměti presumpci neviny. Babiš tak podle něj není překážkou případné podpoře vlády.

Ministr vnitra Hamáček poznamenal, že požadavek SPD bude mít podstatný vliv na jednání ČSSD.  „Když mi někdo řekne, že nás nahradí, tak to bude hrát zásadnější roli v rozhodování.“

Rozvědka za tím není, říká Hamáček

Šéf ČSSD, v jehož gesci je současně ministerstvo vnitra, také jasně vyloučil, že by v reportáži Seznamu hrála jakoukoliv roli rozvědka. „Pokud se to pan premiér vůbec odvážil dát na tuhle úroveň, tak by to měl nějak doložit, zkonkretizovat. Očekávám, že to vysvětlí, nebo se omluví,“ prohlásil Hamáček. Podle něj je zásadní, aby někdo stanovil, jestli je Andrej Babiš mladší skutečně psychicky nemocný, jak tvrdí jeho otec, a že tak stanovit nezávislý orgán. Navrhl také vzájemné setkání všech tří zpravodajských služeb, které by k věci zaujaly stanovisko.

Čtěte také: Nad oslavami 17. listopadu se vznášel Babišův stín. Dominovaly protesty proti němu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články