„Jde o bulvární příběh“. Bakala se nepřipojí do sporu bývalé OKD a Citibank

„Jde o bulvární příběh“. Bakala se nepřipojí do sporu bývalé OKD a CitibankNOVÉ
Zdeněk Bakala s manželkou Foto:

 

 

Domov

Spor o pohledávky

Echo24

Finančník Zdeněk Bakala se nepřipojí do obřího soudního sporu v kauze Citibank, která souvisí s bankrotem společnosti OKD. Černouhelná společnost, která má nyní název Správa pohledávek OKD, neúspěšně žádala Bakalu, aby do sporu vstoupil jako vedlejší účastník řízení na straně britské banky. Bakala však uvedl, že se jedná o „bulvarizaci soudního řízení“.

Složitý spor začal řešit Krajský soud v Ostravě, který se týká pohledávek za více než deset miliard korun. Na jedné straně stojí Správa pohledávek OKD spolu s insolvenčním správcem Lee Loudou a na druhé britská společnost Citibank, New World Resources N.V. a NWR Holdings B.V. Žalobce tohoto sporu společnost Správa pohledávek OKD v půlce dubna vyzvala Zdeňka Bakalu, aby do řízení také vstoupil. To však Bakala odmítl s tím, že se ze strany Správy pohledávek OKD a insolvenčního správce Lee Loudy jedná o „absurdní divadlo“.

„Jednou z bulvárních fabulací žalobců je, že již od roku 2006 bylo inscenováno spiknutí proti OKD, navíc že se na něm účastnila Citibank. Krom toho, že fakta tento závěr vyvracejí, je z říše fantazie představa, že by se na jakémkoliv spiknutí podílela banka, jejíž rating je srovnatelný s ratingem České republiky a je součástí finanční skupiny s tržní kapitalizací násobně vyšší než objem českého státního rozpočtu,“ uvádí Zdeněk Bakala v reakci, která je dostupná v insolvenčním rejstříku.

Podle finančníka a bývalého majitele OKD si žalobci ze soudního jednání udělali „jeviště pro své výpady, jimiž se více než o řádný průběh řízení snaží neprávními prostředky o dehonestaci jednak soudu jako reprezentanta české justice, a jednak žalovaných, ale i osob, které se řízení neúčastní“.

Spor britské společnosti a OKD se táhne už tři roky. Vše začalo tím, že OKD ručila Citibank za půjčky, které byly poskytnuty společnosti NWR. Po úpadku černouhelné společnosti v roce 2016 se stovky věřitelů přihlásily u soudu pohledávky za více než 20 miliard korun. Insolvenční správce Lee Louda však většinu pohledávek popřel.

Citibank nyní u soudu žádá, aby platnost pohledávek uznal. Proti tomuto postupu podal Lee Louda odpůrčí žalobu, ve které požaduje, aby soud prohlásil smlouvy za právně neúčinné.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Britský likvidátor neuznal NWR pohledávku OKD

OKD podala žalobu na NWR a Bakalu, chce po nich 24,5 miliardy Kč

Související články