Japonci chtějí lidskou kolonii na Měsíci. Hotová by měla být asi za 10 let

Dobývání vesmíru

Japonci chtějí lidskou kolonii na Měsíci. Hotová by měla být asi za 10 letNOVÉ
Měsíční kolonie Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Japonská národní vesmírná agentura (JAXA) zkonkrétnila své dlouhodobé plány na dobytí kosmu. Ve spolupráci s americkou NASA ohlásila svůj záměr vybudovat na Měsíci první lidskou kolonii. Stát by měla přibližně za deset let. Zprávu přinesl server Deutsche Welle. 

V roce 2009 přistála na Měsíci japonská vesmírná sonda Kaguya. Na místě zjistila stopy uranu, draslíku, vápníku, titanu či železa. Objev otevřel v agentuře diskuze o možnosti těžby na přirozené družici Země. Od toho se plán vyvinul v záměr vybudovat na měsíčním povrchu lidskou kolonii, které by nechyběl žádný ze zdrojů běžně dostupných na Zemi. 

JAXA rovněž chystá misi, jejímž cílem bude určit přesná množství jednotlivých prvků. Odborníci věří, že na Měsíci jsou rozsáhlé zásoby zmrzlé vody a železa, podobně jako hélia. Než však začne průzkum v plné šíři, musí už na místě stát zázemí pro lidi, kteří by výzkum prováděli. „Poprvé jsme začali plánovat pobyt lidských bytostí na Měsíci už v roce 1987, protože jsme věřili, že ten čas jednou nadejde,“ řekl Hideo Imamura, mluvčí tokijské strojírenské společnosti Shimizu Corp. 

Výzkumníci podle něj studují nejlepší způsob, jak zkombinovat půdu s vodou z rozmrzlého ledu tak, aby vznikl beton, z něhož by se dalo snadno stavět. Dalším z plánů firmy je proměnit téměř celý povrch vesmírného tělesa na jednu velkou solární elektrárnu. Shimizu chce položit pásy solárních panelů podél rovníku Měsíce a směřovat neustálý přívod energie do „přijímačů“. „Přechod z hospodárného využívání neobnovitelných zdrojů k neomezenému užívání čisté energie je konečným snem lidstva,“ píše společnost na svém webu. „Měsíční prstenec tento sen převádí do reality.“

S JAXA splupracovala taktéž firma Kajima Corp. Ta se v minulých letech soustředila na vývoj zařízení, která by se dala na Měsíci ovládat ze Země. Podle jejích expertů by zařízení měla fungovat až na dálku 384 400 kilometrů. Podle Lance Gatlinga, analytika z Firefly Aerospace, je nejzazším cílem lidstva nejen k Měsíci cestovat, ale také na něm žít a pracovat. „Obydlená zařízení na Měsíci budou důležitým vstupním bodem pro další průzkum Sluneční soustavy a ještě vzdálenějších prostorů,“ míní.

Okolo Měsíce je v posledních měsících rušno. Šéf americké společnosti SpaceX Elon Musk před několika dny ohlásil, že brzy přijde se jménem člověka, který se jako první vydá s lodí firmy BFR na oběžnou dráhu Měsíce. Posléze vyšlo najevo, že oním vesmírným turistou bude japonský miliardář Jusaku Maezawa. Cesta by se podle agentury Reuters měla uskutečnit v roce 2023, kolik peněz dvaačtyřicetiletý japonský podnikatel za cestu zaplatil, zveřejněno nebylo.

Čtěte také: První vesmírný turista. Elon Musk vyšle soukromého pasažéra na cestu kolem Měsíce

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články