Praha ožívá středoevropskou kinematografií. Festival zahájí road movie Trenérova dcera

Praha ožívá středoevropskou kinematografií. Festival zahájí road movie Trenérova dceraNOVÉ
film Trenérova dcera Foto:

Foto: 3kino

Panorama

3Kino

voš Echo24

To nejlepší ze současné kinematografie států Visegrádské čtyřky přináší mezinárodní filmový festival 3Kino. Ve dnech prvního až osmého listopadu se v pražských kinech Atlas a Evald představí více než 40 filmů a 30 hostů ze 4 zemí.  Festival zahájí premiéra road movie Trenérova dcera talentovaného polského režiséra Łukasze Grzegorzka. Dalším vrcholem festivalu má být polské divadelní představení Sebeupálení či objev polské kinematografie snímek Vztek. Festivalový program lze nalézt na webových stránkách festivalu.

Letošní festival 3Kino zahájí v kině Atlas v 19:30 road movie „Trenérova dcera“ zasazená do světa tenisu, kterou přijede představit režisérsko-producentská dvojice Łukasz Grzegorzek a Natalia Grzegorzek. Premiéra v českých kinech bude teprve druhou zahraniční projekcí filmu, v Polsku vstoupí do kin až v březnu 2019.

Jedním z vrcholů festivalu by mělo být polské divadelní představení „Sebeupálení,“ které je strhujícím vyznáním důstojníka tajné policie. „Minulé léto jsme v Polsku zhlédli divadelní představení Przemysława Bluszcze a přiznám se, že to byl zásah elektrickým proudem. Odcházeli jsme s pocitem, že takové divadlo bychom jednou chtěli přivést do Prahy. Tenkrát jsme ještě netušili, že naše přání se proměnilo v posedlost a když jste něčím posedlí, znamená to, že nedáte pokoj, dokud toho nedosáhnete,“ píší k představení pořadatelé festivalu. 

Objevem festivalu a polské kinematografie této sezóny je snímek „Vztek“, který v Praze představí režisér Michał Węgrzyn. Ve zdánlivě nenápadném filmu je hlavní hrdina během krátké doby konfrontován s řadou nečekaných a nebezpečných situací, které převrátí jeho život.

Českou kinematografii zastoupí předpremiéra filmu „Chvilky“, který vypráví o lásce, bolesti, oddanosti, ale také o naději, že člověk dokáže svá zranění přeměnit v sílu. Snímek citlivě zachycuje nástrahy rodinného života, které komentuje s humorem, pochopením a neobyčejně vyvinutým citem pro situace. Debatovat s diváky budou jeho tvůrci: debutující režisérka Beata Parkanová a herečky Jenovéfa Boková a Alena Mihulová.

Slovensko je zastoupeno biografickým snímkem „Varga“ režisérky Soni Maletz o nedávno zesnulém slovenském hudebníku Mariánu Vargovi. Z maďarské produkce se objeví hned čtyři novinky letošní sezóny. V dramatu „Genesis“ se propojí tři odlišné příběhy a jeden zločin, nejupřímnější a nejdrsnější maďarský snímek posledních dvaceti let „Kojot“ je o hledání svého místa na světě, v romanci „Rozkvetlé údolí“ je mladý milenecký pár na útěku, touží po svobodě a najít svoje místo na slunci, čtveřici uzavírá snímek „Řezník, kurva a jednooký muž“ o rozčtvrceném řezníkovi, který umírá pro lásku.

Za první čtyři roky působení si Mezinárodní filmový festival 3Kino získal prestiž mezi odborníky i v řadách veřejnosti. „Pátý ročník je dalším důkazem stoupající obliby tohoto festivalu, jehož délka se vyšplhala z pěti na osm dní, a to proto, že o festival je velký zájem nejen z řad diváků, ale i hostů, kteří projevili přání festival navštívit,“ říká ředitel festivalu Vavřinec Menšl.

Podrobný program: 

Program festivalu
Program festivalu Foto:

Foto: 3Kino

Program lze nalézt i zde.

Čtěte také: VIDEO: První světová válka jinak. Slavný Peter Jackson ukázal realitu pohledem vojáků

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články