2 Editorial

Zrodí se z Chvilek politická síla, která porazí Babiše?

Editorial

Témata:

Bude to už čtrnáct dní, co se na pražské Letné sešlo demonstrovat dvě stě sedmdesát tisíc lidí. Přijeli z celé země, aby dali najevo svůj nesouhlas s vládou Andreje Babiše a působením prezidenta Miloše Zemana. A stojí za to se k této události vracet, protože jde v těchto měsících o největší masové protesty proti demokraticky zvolené vládě v Evropě, které neztrácejí dech.

Takové masové protesty nejsou ani ve Španělsku, kde Katalánci usilují o nezávislost na vládě v Madridu. Tolik lidí nedokážou do ulic přivést už ani ve Francii Žluté vesty. Nikdy se nepodařilo, aby se v Londýně sešla taková masa odpůrců brexitu. Zvlášť zajímavé je pak srovnání s tolik u nás mediálně protežovanými protesty ve Varšavě. Ani tam nedemonstrovalo tolik lidí proti konzervativní vládě Kaczyńského Práva a spravedlnosti, ba ani v Budapešti, kde se proti Viktoru Orbánovi sejde s bídou pár stovek lidí. A Milion chvilek to dokázal dokonce dvakrát po sobě.

Listopadová Letná ukazuje, že nejde o emocionální vlnu, ale je výrazem permanentního silného odporu proti vládě Andreje Babiše. A jestli něco naplňuje význam hnutí nikoli jako marketingového hesla, tak je to právě Milion chvilek pro demokracii. Nejde jen o to, že dnes žádná politická strana nebo její šéf nesvede přivést na jedno místo ani dvacetinu toho, co dokáže Milion chvilek, ale význam hnutí se naplňuje i tím, že se na Letné scházejí lidé s různými ideovými preferencemi, zleva i zprava. Názorového rozprostření jsou si vědomi i lídři hnutí a je to vidět při dramaturgii demonstrací: je zřetelný velký posun od první demonstrace na Václavském náměstí v dubnu 2018 k poslední Letné směrem k jakési ekumeně s potlačením extrémních levicových názorů, které zaznívaly ještě v létě; pravicových nebo konzervativních se to netýká, ty přítomny nebyly nikdy. Důležitá je otázka, zda tuto strategii budou Chvilky držet i nadále, kudy se budou ubírat. Hnutí už překonalo hranici, kdy by pro svoji další existenci potřebovalo přízeň nebo naopak negaci mediálního mainstreamu. Opírá se o rozsáhlou databázi e-mailových adres (mluví se o čísle 450 tisíc), jejichž držitelé zprávy Chvilek nevnímají jako spam z e-shopů či roztodivné nabídky firem, mají už síť koordinátorů ve více než tisíci sídlech, jsou podporovány zezdola malými dary, a nikoli milionovými sponzorskými příspěvky, mají angažovanou strukturu, se kterou se ostatní politické strany nebo marketingová hnutí nemohou měřit. Chvilky se snažily mluvit s demokratickou opozicí, která se jako celek utápí v bezradnosti a přešlapuje na místě, je docela možné, že u nich s nápadem Česko sobě sondují také ti, kteří už si zařídili křesla na pražském magistrátu. Možností je několik, v každém případě vzniká velký potenciál, který může být stejně dobře využit jako ztracen. Jedno je ale jasné. Chvilky pro demokracii jsou  autentickým a legitimním projevem demokracie.

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Tištěný Týdeník Echo věnuje velkou pozornost politickým a společenským událostem, historii, literatuře, filmu a kultuře obecně.

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.