Na Broumovsku ožívají tradice i investice. A Fundlift u toho nechybí

Nová restaurace v kláštěře

Na Broumovsku ožívají tradice i investice. A Fundlift u toho nechybíNOVÉ
Návrh na podobu restaurace Foto:

Foto: Roklen24

5
Ekonomika

Na Broumovsku ve východních Čechách ožívají tradice i investice. V obnovených prostorách barokního kláštera v Broumově, který je vyhledávaným kulturním a vzdělávacím centrem, vzniká restaurace navazující na bývalý tradiční hostinec. Část financování nové restaurace v Broumovském klášteře shání společnost stojící za celým projektem na investiční platformě Fundlift. Možnost investičně se podílet na obnově národní kulturní památky se pojí se zajímavým výnosem, dluhopisy v objemu dvou milionů korun jsou úročené 6,25 % ročně.

Benediktinský klášter ze 14. století v Broumově nabývá svůj zašlý lesk. Národní kulturní památka, které po druhé světové válce hrozil úpadek a zapomnění, ožívá díky iniciativě místního podnikatele a filantropa pana Jana Školníka. V roce 2004 vznikla za účelem revitalizace klášterního komplexu v Broumově organizace Agentura pro rozvoj Broumovska, která se napřímo nebo skrze své dceřiné společnosti věnuje rekonstrukci památek a obnově kulturního dění na Broumovsku.

Broumovský klášter je tak znovu atraktivní destinací pro turisty, kteří zde mají možnost na jednom místě vidět klášterní gymnázium, kde studoval například spisovatel Alois Jirásek nebo první československý ministr financí Alois Rašín. Dále klášterní knihovnu s více než 17 tisíci svazky české i mezinárodní literatury nebo kostel svatého Vojtěcha s rozlehlou zahradou či unikátní kopii Turínského plátna. Vedle historie je okolí Broumova plné přírodního bohatství – nedaleko se nachází přírodní rezervace Teplických a Adršpašských skal nebo pískovcové bludiště Ostaš.

Agentura pro rozvoj Broumovska v klášteře pořádá pravidelné kulturní a vzdělávací akce, na které ročně míří desetitisíce návštěvníků. Jde například o letní hudební festival „Za poklady Broumovska“, tradiční ochutnávku nejlepších českých a moravských vín „Vinum et citera“ nebo o výstavy současného umění v Galerii Dům. Oblíbené jsou také vzdělávací kurzy, které se zaměřují především na humanitní vzdělání z oblasti environmentalistiky, umění a osobního rozvoje.

Návrh na podobu restaurace
Návrh na podobu restaurace Foto:

Foto: Roklen24

Součástí Agentury pro rozvoj Broumovska je obchodní společnost Klášter Broumov servisní s.r.o., která zaštiťuje obchodní aktivity v areálu kláštera. Pro desetitisíce návštěvníků, kteří Broumovský klášter každoročně navštíví, tato společnost provozuje kavárnu „Café Dientzenhofer“, vinný sklípek „Benediktinské sklepy Broumov“, půjčovnu kol nebo i unikátní ubytování v renovovaných mnišských celách. Další její činností jsou prohlídkové okruhy, které jen loni navštívilo více než 40 tisíc návštěvníků.

V rámci zlepšení služeb pro návštěvníky chce společnost vybudovat novou restauraci U Tří růží, která svým umístěním i názvem naváže na historický hostinec, jenž se zde nacházel od 17. do 20. století. Právě na restauraci, která skloubí tradiční receptury s novým moderním prostředím, chtějí zástupci společnosti získat část financování od investorů z Fundliftu.

„Není to úplně tak, že bychom nedokázali restauraci U Tří růží financovat z jiných zdrojů, ale klášter již po staletí tepal s dobou a využíval nové metody. Fundlift je, alespoň pro nás, nová metoda, kterou chceme vyzkoušet, a být tak v kontextu s historií moderním místem,“ říká zakladatel společnosti Jan Školník.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.