Nejsem Márův produkt, doplňujeme se, říká Babiš o tvorbě Čau lidi

PREMIÉROVO PR

Nejsem Márův produkt, doplňujeme se, říká Babiš o tvorbě Čau lidi
Hlášení Andreje Babiše. Foto: Facebook Andreje Babiše
Domov

Echo24

PR premiéra Andreje Babiše zase úřaduje. Předseda vlády si do lázní v Třeboni pozval televizi Nova, aby s ní natočil patnáctiminutový příspěvek, ve kterém dává nahlédnout do zákulisí tvorby svého Čau lidi. Z reportáže, v níž se snaží působit jako mile popletený strýc, se rozpovídá mimo jiné i o tvorbě tradičního nedělního hlášení. Od Babiše se dozvídáme třeba to, že dřívější psanou verzi hlášení údajně sám přepisoval celý den nebo že kvůli svým propagačním videím a proslovům bere lekce češtiny.

Babiš mimo jiné odmítl, že by celé jeho PR bylo dílem jeho marketingového odborníka Marka Prchala. „Není pravda, že já jsem produkt Máry,“ nechal se slyšet premiér. „On je z jiného světa, ale je plno věcí, které jsem vymyslel já, takže se tak doplňujeme. On rozumí tomu facebookovému světu. Tom já nerozumím,“ doplnil.

Marka Prchala premiér Babiš přitom už dříve označil za génia sociálních sítí. Prchala proslavila scéna z voleb do poslanecké sněmovny v říjnu 2017, když ho Babiš rozradostněný z volebního úspěchu hnutí ANO objal a dal mu pusu na čelo. „To je on! Génius sociálních sítí. Náš největší guru je Mára!“ chválil ho tehdy. Známým se stalo také premiérovo „Díky, Máro“.

Marek Prchal se pro předsedu vlády činí i jinak. Připravuje i projevy. A v roce 2019 kupříkladu vyšlo najevo, že diriguje i ministry a poslance hnutí ANO při sněmovním grilování. Připravoval třeba prvního místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka a ministra dopravy Dana Ťoka.

Po vystoupení Dana Ťoka před poslance předstoupil Jaroslav Faltýnek, který si předtím chodil pro cenné rady do předsálí za Markem Prchalem. „Já jsem neviděl, nebo nečetl celý jeho projev, my jsme ten postup koordinovali pouze částečně, takže já se omlouvám, že možná budu opakovat některé věci, které tady zazněly, ale ono se říká, přátelé, že opakování je matka moudrosti,“ řekl během svého vystoupení Jaroslav Faltýnek, kterému měl projev připravit právě Prchal.

Andrej Babiš v reportáži okomentoval také své nedělní hlášení, které se místo psaného příspěvku nově začalo natáčet na video. „Předtím jsme to přepisovali. Já jsem to přepisoval celý den, celou neděli. neděle pryč,“ tvrdí Babiš. Výsledek byl prý především z jeho hlavy. „Já jsem dal zadání, jako ty témata. A potom se to psalo a já jsem to pak přepisoval. No, a trávil jsem s tím celou neděli,“ říká Babiš. Důvodem přechodu na video je úspora času. „Teďka přišel ten vir, tak nebyl čas, tak jsme to poprvé natočili na video, no a dneska jsme to vlastně zbouchali za půl hodiny, takže je to praktické,“ pochvaloval si předseda vlády.

Předseda vlády hovořil i o svých řečnických schopnostech. „Samozřejmě nevýhoda je v tom, že všichni ví, že když mluvím, tak je to taková jako bramboračka. (...) Já do televize moc nechodím,“ řekl. Proto má lekce češtiny. „Paní Postlerová na mě pořád křičí,“ prohlásil o své učitelce. Trénuje prý hlavně své proslovy. „Já ho čtu a ona mě opravuje,“ řekl. Sám přiznal, že jeho znalosti češtiny a slovenštiny nejsou zrovna valné. „Já samozřejmě slovensky moc nemluvím, já nemám s kým moc mluvit. Mluvím s Matovičem (slovenský premiér Igor Matovič – poznámka). Ale já jsem zapomněl už i slovensky. Takže já vlastně neumím pořádně česky ani slovensky,“ připomněl Babiš svůj pozdrav Slovákům, který natočil před zámkem Lednice a z něhož si všichni dělali legraci. Zase ale ovládám cizí jazyky, zakončil Babiš.