1 250 let od Pontiaca

Slavný náčelník Pontiac obléhal Angličany v Detroitu, později s nimi uzavřel mír

, NOVÉ

Témata: , , ,

Indiánský náčelník Pontiac, který zemřel 20. dubna 1769 rukou příslušníka konkurenčního kmene, se v 60. letech 18. století postavil do čela nebývale organizovaného odporu proti anglické armádě.

Boje, které inspirovalo Pontiakovo půlroční obléhání pevnosti Detroit zahájené v květnu 1763, trvaly tři roky a spojené kmeny dokázaly v oblasti Velkých jezer uštědřit nepříteli řadu porážek. Nakonec však Pontiac s Angličany uzavřel mír.

V létě 1766, kdy dohoda alespoň na čas ukončila nepřátelství a přiměla obě strany k hledání nového modelu soužití, už ale Pontiakův vliv na kmeny slábl. Někteří náčelníci odmítali uznat jeho vůdčí postavení a když padesátiletého bojovníka na jaře 1769 ubil Indián z kmene Peoria, objevila se řada spekulací o tom, co bylo příčinou Pontiakovy smrti.

Podle všeho za ní ovšem nestáli jiné kmeny ani Angličané, ale byla důsledkem krevní msty za muže, kterého Pontiac o pár let dříve vážně zranil.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Legendární Apač léta unikal Američanům i Mexičanům, osudným mu byl zápal plic

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.