Kam investovat? Hodnota zlatých mincí stále roste
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Investice do drahého kovu v podobě zlatých mincí či jejich historických variant se vyplácí. V únoru byl na Aukro.cz vydražen raritní svatováclavský dukát za více než 1 milion korun. Na co si dát při zakládání numizmatické sbírky pozor?
Investice do pamětních zlatých mincí, či do historických platidel?
Numizmatika láká čím dál více sběratelů a investorů. Kromě historických kovových platidel mohou zájemci o obor investovat i do zlatých mincí z nynější doby, jež se vydávají k různým speciálním příležitostem (pamětní či jubilejní mince). Vášniví sběratelé mívají blíže k mincím z dob minulých, ti, kterým záleží hlavně na rychlejším zhodnocení investice v řádu let, pak dávají přednost pamětním zlatým mincím. Nejznámější a velmi žádané jsou pamětní mince vydávané v omezených sériích Českou národní bankou.
Kde a jak nakupovat numizmatické poklady
Numizmatický koníček přináší nejen sběratelskou náruživost, vhled do geografie a historie, ale také poznávání nových lidí z oboru. Snadněji se pak „propracujete“ k zajímavějším kouskům do sbírky. Kolekci však můžete rozšiřovat i prostřednictvím nákupu mincí online – nejznámějším aukčním serverem s více než 30 000 numizmatickými nabídkami je Aukro.cz.
Zajímavost: V únoru 2021 byl na Aukro.cz největší zájem o svatováclavský dukát z roku 1937. Raritní mince byla vyražena jen v počtu 324 kusů a nový majitel za ni zaplatil 1,1 milionu korun. Svatováclavské dukáty zažívají nyní obrovský zájem, a tak není divu, že sběratelé jejich cenu vyhánějí do statisícových a milionových částek.
Při nákupu numizmatické rarity byste se, zejména pokud nemáte v oboru zkušenosti, měli poradit s ostříleným numizmatikem. Pomůže vám odhadnout cenu mince podle jejího technického stavu, vzácnosti, historické hodnoty, nasycenosti trhu a momentálního zájmu sběratelů a dokáže odhalit i padělek. U dražších položek pak před koupí vyžadujte odborný posudek pravosti a nakupujte jen u prověřených prodejců.
Zodpovědní sběratelé kolekci katalogizují
Svou sbírku pak nezapomeňte řádně uchovávat a katalogizovat – u každé mince nesmí chybět popis (včetně vad a rozlišovacích znaků), způsob získání, doložitelná historie a ideálně i fotografie. Katalog sbírky výrazně pomáhá při případném prodeji či poskytuje podrobný popis předmětů pro pojišťovnu v případě jejich odcizení.
Popularita sbírání mincí roste
Numizmatika je po filatelii druhým nejoblíbenějším sběratelským oborem v České republice, což dokládá neustále se zvyšující zájem za poslední roky. Využijte investiční příležitosti a najděte si koníček, který vás bude bavit a zároveň vám vydělávat peníze.