1 Hodnota rublu

Válka na prahu ruské každodennosti

Témata: ,

Ten pocit jako by Moskva už znala: hodnota rublu se bleskovou rychlostí hroutí, lidé zmateně obíhají směnárny a nakupují valuty, aby zachránili alespoň část svých úspor. Všude se klikatí fronty – na elektroniku, turistické zájezdy, auta… podle toho, kde se zrovna zpozdili s přepočítáváním cen. A někde na periferii vědomí, zastíněného neonovými kurzovními lístky lemujícími moskevské ulice slabě poblikává slovo válka…

Tak to bylo o „černém úterku“, v prosinci roku 2014, kdy společně s rublem padala také iluze o tom, že se válka na Ukrajině snad přece jen nerozhoří, že dá Rusko od Donbasu ruce pryč. Ale zatímco pád rublu se ruským ekonomům podařilo poměrně rychle zastavit, iluze o tom, že se vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou podaří narovnat, padla definitivně už 1. března, kdy dal ruský parlament prezidentu Putinovi sankci k ozbrojeným akcím na Ukrajině.

Ruské obyvatelstvo si začalo brzy zvykat na to, že kdesi daleko probíhají boje, které možná vede Rusko. Ale možná také ne. V každém případě na to nikdo moc nemyslel. Všechny dostatečně zaměstnávaly starosti o rodinný rozpočet a na válku ani na ruské vojáky, které začali z Donbasu vozit v zinkových rakvích, nebyl čas. Většina společnosti to zkrátka vytěsnila. A když ruská armáda začala operovat na Blízkém východě, nikdo už se tomu ani nedivil.

Dnes se všechen ten nezájem vrací jako bumerang. Rubl zase padá, ale tentokrát už v tom není žádná makroekonomická mystika. Padá zkrátka proto, že všechny peníze se utratily za ony války, které nikoho nezajímaly. A také za to, že Rusko stačilo za posledních pět let porušit všechna myslitelná pravidla slušných mezinárodních vztahů.

A samotná válka je najednou blíž a naléhavěji vtrhává do ruské každodennosti. Ještě chvíli se všichni mohou tvářit, že se jich to celé netýká… Ale není vyloučeno, že válka brzy a neočekávaně vejde i do jejich doposud tak klidných domovů.

RendererException: Unable to render template "/views/partials/components/jarvis/_tydenikinarticle.ftl".

/
Autor je rusista a publicista.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.