Do týdne se zavře část škol, míní epidemiolog Prymula

ŠÍŘENÍ KORONAVIRU

Do týdne se zavře část škol, míní epidemiolog Prymula
Roman Prymula v Partii na Prima CNN NEWS. Foto: Printscreen Prima CNN News
Domov

edi Echo24

V Praze a dalších lokalitách, kde se nejvíce šíří koronavirus, hrozí do týdne zavření středních škol a možná i druhého stupně základních škol. Nejmenších školáků by se distanční výuka týkat neměla. Vyplývá to ze slov epidemiologa Romana Prymuly. Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví se reprodukční číslo nyní blíží 1,8. Odhaduje, že denně bude brzy přibývat 6 tisíc až 8 tisíc potvrzených nákaz.

„(Uzavření škol) je opravdu alternativa, která se diskutuje,“ potvrdil v Partii Prima CNN News s tím, že rozhodnutí hygieniků o uzavření některých stupňů škol a přechod na distanční výuku očekává do týdne.

Prvního stupně by se podle Prymuly omezení výuky týkat nemělo. Hlavním důvodem je, že by to mohlo mít dopad mj. na nedostatek zdravotnického personálu v nemocnicích, kdy by zejména hlavně sestry odešly na ošetřovné. Navíc mezi malými dětmi se koronavirus podle Prymuly tolik nešíří. „Svědčí pro to různá virologická data. Na prvním stupni se nákaza nešíří tak intenzivně jako na druhém a výše. Ty děti se nenakazí tak rychle a nevylučují tolik toho viru,“ řekl Prymula.

Podle šéfa ODS Petra Fialy by se základní školy měly udržet v chodu co nejdéle a rozhodovat by se mělo podle lokální situace.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová v České televizi řekla, že není příznivcem zavření středních škol a druhého stupně základních škol. „A vůbec ne prvního stupně, to je jedno z těch nejzazších opatření,“ uvedla. Navíc riziko ve školách podle ní snižují roušky.

Podle Prymuly se dále bude hledat cesta, jak limitovat hromadné akce. Zmínil i sportovní utkání. „Jedná se o společenské akce, kde dochází ke konzumaci nejen alkoholu,“ uvedl. Česko by mohlo zpřísnit opatření po vzoru jiných evropských zemí. „Budou diskutována i sportovní utkání. Je řada zemí, kde se prostě hraje bez diváků, i u velkých pohárových soutěží v Evropě,“ uvedl Prymula.

Je třeba uvažovat o vyhlášení nouzového stavu

Jedním z problémů, proč se koronavirus šíří, je podle něj fakt, že „lidé neberou to onemocnění jako nějaký velký strašák“. Prostor podle něj dostali lidé, kteří říkali, že covid-19 je „jen chřipečka“. Veřejnost se podle něj rozdělila: jsou lidé, kteří se bojí, a kteří se nebojí. A ti nejsou dostatečně obezřetní a nedodržují sociální distanc.

Prymula uvedl, že každá setina je u reprodukčního čísla rozhodující. V pondělí bylo v zemi 1,59, aktuálně se podle něj v intervalech blíží 1,8. „Neříkám, že je to katastrofa, ale je to stav, který je krizový a musí se výrazně brzdit,“ řekl. Míní, že je třeba uvažovat i o vyhlášení nouzového stavu, který by kabinetu umožnil zavádění závažnějších celoplošných opatření, ke kterým nemá pravomoc ministerstvo zdravotnictví.

V Česku dál roste počet potvrzených případů koronaviru, rekordní jsou denní přírůstky, počty testů i hospitalizovaných. Vláda v pondělí obnoví činnost Ústředního krizového štábu a nevylučuje vyhlášení nouzového stavu.

Praha se jako první z regionů přesunula na mapě podle rizika nákazy do nejvyššího červeného stupně.

Od pondělí se v hlavním městě zavádí distanční výuka na vysokých školách a tato možnost se zvažuje také u škol středních. V Praze, Středočeském kraji, na Chebsku, Zlínsku, Uherskohradišťsku a Kroměřížsku budou od pondělí povinné roušky na venkovních akcích nad 100 lidí. Některé kraje včetně Prahy rozhodly o plošném zákazu návštěv v nemocnicích a sociálních zařízeních.