Soros v Davosu zkritizoval Trumpa a varoval před zánikem civilizace

Světové ekonomické fórum

Soros v Davosu zkritizoval Trumpa a varoval před zánikem civilizaceNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Americký finančník maďarského původu George Soros na Světovém ekonomickém fóru v Davosu varoval před zánikem civilizace. Na čtvrteční večeři kritizoval Trumpa, velké internetové společnosti, kryptoměnu bitcoin i bavorskou Křesťanskosociální unii (CSU), informovaly agentury AFP a DPA.

Sedmaosmdesátiletý Soros opět dostál své pověsti ostrého kritika mnoha vlád, včetně administrativy amerického prezidenta Trumpa. „V USA by Trump rád zřídil stát mafie, ale nepodaří se mu to. Stojí proti tomu ústava, další instituce a živoucí občanská společnost,“ řekl Soros.

„Ale v sázce není jen přežití otevřené společnosti, nýbrž civilizace jako takové,“ prohlásil Soros. Důvodem je podle něj vzestup vůdců, jako jsou Kim Čong-un v Severní Koreji nebo právě Trump v USA. Oba jsou podle něj zjevně ochotni riskovat i jadernou válku, jen aby se udrželi u moci. Přesto Soros Trumpovu vládu označil za „dočasný fenomén“, který skončí nejpozději v roce 2020, „nebo dokonce dříve“.

Soros dále varoval například před dopady klimatické změny a před velkými internetovými společnostmi, jako jsou Facebook a Google, v nichž vidí „stále mocnější monopoly“, které mohou být v pokušení opírat se o autoritářské režimy. Nakonec může vzniknout „totalitní síť, jakou si nedokázali představit ani Aldous Huxley nebo George Orwell“ ve svých románech Konec civilizace a 1984.

Soros vyzval také k potřebě reformy stranických systémů v Evropě. Jako problémový příklad uvedl bavorskou Křesťanskodemokratickou unii (CSU), která byla podle něj po vzniku populistické Alternativy pro Německo (AfD) nucena posunout se dál doprava, čímž se mezi CSU a sesterskou CDU kancléřky Angely Merkelové podle něj vytvořil nepřekonatelný příkop. „Německý stranický systém tak bude do značné míry nefunkční, dokud se CDU a CSU nerozdělí,“ domnívá se Soros.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články