1 londýnský balet

Londýnský balet v českých kinech. Připomínka sto let od narození Leonarda Bernsteina

NOVÉ

Témata: , , ,

Královská opera v Londýně si letos připomíná 100 let od narození geniálního skladatele Leonarda Bernsteina. Na oslavu výročí opera chystá unikátní baletní program, kterému vévodí hned dvě světové premiéry – jedna s názvem Yugen od stálého choreografa souboru Waynea McGregora a druhá pojmenovaná Corybantic Games od hostujícího choreografa Christophera Wheeldona.

Jádro komponovaného večera pak tvoří první obnovená inscenace Věk úzkosti choreografa Liama Scarletta, kterou vytvořil v roce 2014 na hloubavou hudbu Bernsteinovy Druhé symfonie. Čeští diváci se na představení mohou těšit v úterý 27. března. Od 20.15 budou představení živě přenášet kina Bio Oko v Praze a Bio Central v Hradci Králové. Ze záznamu bude možné program zhlédnout 9. dubna ve zlínském GA Cinema.

Choreografové Wayne McGregor a Christopher Wheeldon se shodují, že komponovaný baletní večer zaujme nejen hudbou, ale také spojí všechny diváky – ty kteří jsou do baletního světa již zasvěceni, tak ty, kteří navštíví svůj první balet v životě. Divák totiž dostane od všeho trochu – dramatičnost, živý rytmus, zápletku akci i rozuzlení v krásných baletních figurách.

„Bernstein složil bezpočet perel přímo pro divadelní, muzikálový, potažmo filmový svět, takže pro mě bylo velice složité vybrat si z toho jedno jediné dílo pro baletní adaptaci,” říká jeden z choreografů Christopher Wheeldon.

Oba choreografové byli navíc pod poměrně velkým časovým presem. Královský balet je jedna z mnoha kulturních institucí, které se rozhodly přispět vlastními a zbrusu novými autorskými díly k celosvětovým oslavám jubilea věhlasného skladatele, dirigenta, hudebního pedagoga a prvotřídního popularizátora nejen klasické hudby. A je zjevné, že se v oné záplavě společenských oslav amerického velikána chce blýsknout.

„Řídili jsme každý svůj soubor v sousedících tanečních zkušebnách, takže člověk tu a tam mohl přes okno pokukovat, co tvoří ten druhý. A jak už to bývá, zrovna když se vám něco nedaří a všechno kolabuje, v druhé zkušebně v té samé chvíli excelují s úžasnými finesami,” popisuje proces příprav představení Wayne McGregor.

Wheeldon a McGregor ve své práci odkryjí lyričnost, poezii, hravost, snovou představivost, lásku a vášeň v mnoha jiných podobách. Svou prací chtějí poukázat na celou šíři Bernsteinova hudebního talentu – geniální americký skladatel sám proslul tím, jak dokázal propojovat vážnou a populární hudbu v dokonalém souznění. Rád fúzoval, dával dohromady různé hudební směry 20. století s lidovou hudbou i s klasickou a využíval bohatou instrumentaci.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.