Babiš překvapil a slíbil, že nám všechno vysvětlí, říká šéf senátní komise k auditům

Komise k auditu

Babiš překvapil a slíbil, že nám všechno vysvětlí, říká šéf senátní komise k auditůmRozhovor 1
Domov

Ladislav Šustr

Senát nově ustanovil dvanáctičlennou komisi k vyšetření unijních auditů, které hovoří o střetu zájmů předsedy vlády Andreje Babiše. Cílem komise bude shromažďovat informace ohledně obou zpráv z Evropské komise do konce ledna příštího roku. Předsedou byl zvolen senátor Zdeněk Nytra (ODS), podle kterého je v plánu přinést více informací do sledované kauzy kolem premiéra Andreje Babiše a ministra zemědělství Miroslava Tomana.

Pro ustanovení komise hlasovalo 52 z 57 přítomných senátorů. Překvapil vás tak pohodlný výsledek?

Bylo to v minulých dnech předjednáno, tak to ani takovým překvapením pro mě nebylo. Dohoda jako taková se vytvářela v průběhu tohoto týdne. Jako iniciátoři jsme do toho nechtěli jít konfrontačně, právě proto jsme získali podporu i u klubu „vládní koalice“.

Jak hodnotíte postoj senátorů ze sociální demokracie, kdy se pět z šest přítomných zdrželo?

Tam jsem to moc nepochopil, protože zrovna senátoři z klubu ČSSD odmítali vstup do vlády. Na druhou stranu je potřeba říct, že na chod komise to nebude mít žádný vliv. Doufám, že se budou účastnit a myslím si, že jsou zastoupeni dvěma kvalitními senátory (Miroslav Nenutil a Jiří Dienstbier – pozn. red.). Z toho obavu opravdu nemám.

První schůze je naplánovaná na 2. července. O čem bude komise debatovat? 

Pro začátek bude důležité ustanovit harmonogram a systém práce komise. Ve středu jsme se sešli hlavně kvůli tomu, abychom vybrali místopředsedy. Od začátku tak mělo být jasné, že to bude společná práce. Na první schůzi se pak také dohodneme na dalším postupu. Zejména si pozveme zástupce dotčených ministerstev, aby neměli pocit, že chceme rozhodovat bez nich. Prvoplánově se ale potřebujeme dostat k předmětným dokumentům.

Členové komise

Miroslav Nenutil, Jiří Dienstbier za  ČSSD
Miroslav Adámek, Ladislav Václavec za  ANO
Martin Červíček, Zdeněk Nytra za  ODS
Mikuláš Bek, Michael Canov za  Starostové a nezávislí
Tomáš Goláň, Lukáš Wagenknecht za  SENÁTOR 21
Václav Hampl, Renata Chmelová za  KDU-ČSL

Budete se v rámci komise obracet i na odborníky?

Určitě. My už nyní v komisi máme některé odborníky, ale už jenom kvůli tomu, abychom nebyli označení z neobjektivity. I z tohoto důvodu oslovíme nezávislé experty.

Druhý z auditů, který se zaměřuje na oblast zemědělství, zatím nebyl zveřejněn a je prozatím tajný. Neobávate se, že ministerstva vám nebudou vycházet vstříct při žádosti o vydání obou zpráv?

Pochopitelně k tomu budeme muset přistupovat opatrně. Jednání komise bude sice veřejné, ale pokud se dostaneme k utajovaným materiálům, tak se podle toho budeme muset zařídit. Na druhou stranu doufám, že u ministerstev žádné problémy nebudou. My jsme komise Senátu a podle našeho názoru máme na tyto dokumenty právo.

Myslíte si, že premiér Andrej Babiš bude mít s touto komisí problém a nebude ji označovat za zpolitizovanou?

I kvůli tomu, že v komisi jsou i zástupci z klubu ANO, tak doufám, že ne. Příjemně mě překvapilo jeho vyjádření, že pokud bude pozván na komisi, tak přijde a pokusí se všechno vysvětlit. Beru to jako vstřícný krok. Nejsme vyšetřovací komise a nemáme v plánu nikoho odsoudit. Chceme do celé kauzy vnést trochu světla, protože je dneska spousta informací. Některé mohou být pravdivé, některé jen z části. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Senát vytvořil komisi k unijním auditům. Prověří střet zájmů Babiše a Tomana

Emoce k auditům neutichly, opozice vyvolá hlasování o nedůvěře