1 Jaderná energetika

Kreml proti Trumpovu návrhu jaderné smlouvy. Mluvčí Putina ho nepovažuje za reálný

, NOVÉ

Témata: , ,

Návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa na novou dohodu o omezení strategických zbraní, která by vedle USA a Ruska zahrnovala i Čínu nebo další země, nepovažuje mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina za reálný. Na okraj pekingského summitu o projektu Hedvábné stezky mluvčí Dmitrij Peskov novinářům řekl, že zamýšlená úmluva by ohrozila podstatu jaderného odstrašení.

„Bylo by ideální uklidit celý svět od jaderných zbraní. Ale na druhou stranu bychom přišli o faktor odstrašení,“ řekl Peskov. „Mějte na paměti faktor odstrašení, rovnováhu v odstrašení,“ dodal ke smyslu jaderného arzenálu.

Trump letos v lednu v poselství o stavu unie prohlásil, že místo dosavadní smlouva START by bylo dobré dojednat novou smlouvu, která by zahrnovala Čínu a další státy. Smlouva START, kterou tehdejší prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv podepsali v Praze, vyprší v roce 2021. Může být sice prodloužena o pět let, ale Trump podle televize CNN chce raději dojednat smlouvu novou, který by zahrnovala i zbraně nestrategické povahy. Na návrhu už pracují experti Bílého domu, poznamenala televize.

Smlouva START omezila arzenály Spojených států a Ruska zhruba o třetinu na 1550 strategických jaderných hlavic rozmístěných maximálně na 700 odpalovacích zařízeních.

Čtěte také: VIDEO: Jak NASA nechala létat myšáky ve stavu beztíže. Hlodavci zkoumají kosmos

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.