VIDEO: Jak NASA nechala létat myšáky ve stavu beztíže. Hlodavci zkoumají kosmos

Originální experiment

VIDEO: Jak NASA nechala létat myšáky ve stavu beztíže. Hlodavci zkoumají kosmosNOVÉ
Myší ve vesmíru Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Vesmírný výzkum už zažil ledasco a už od samého počátku nejsou ani zvířata vyslaná do kosmu ničím zvláštním. Ale myši poletující na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS)? NASA se zkoumáním vlivu stavu beztíže a obecně zátěže spojené s vesmírným cestováním na organismus těchto hlodavců věnuje už od roku 2014. Myši a lidé totiž mají překvapivě mnoho společného, vědcům by tak experiment z ISS mohl přinést řadu cenných poznatků. A jak se ukázalo, myším se dokonce po čase pohyb plavmo prostorem zalíbil, píše server Deutsche Welle

„Protože vesmírné prostředí má vliv na několik vzájemně provázaných biologických systémů – včetně kostí, svalů, srdce, krevního oběhu a imunitního systému –, je občas lepší studovat vše najednou v jediném organismu,“ uvádí na svých stránkách NASA. „A toho lze docílit s využitím studia modelového organismu, jako jsou myši a další hlodavci.“ Fyzická stavba lidí a myší je podle agentury v lecčems podobná, další výhodou je nepříliš dlouhá myší doba žití, což vědcům umožňuje snadno zkoumat vlivy stavu beztíže v relativně krátkém čase.

NASA tuto misi zahájila už v roce 2014, když se snažila zjistit, zda myší astronauti vůbec přežijí cestu vesmírem a zda s nimi obyvatelé ISS dokáží koexistovat. Druhý pokus agentura spustila o rok později a zkoumal dopad cestování v kosmu na myší nervovou soustavu a jednotlivé orgány. Jen co budou výsledky řádně zpracovány, mohly by „vědcům pomoci odhalit, jaké postupy by mohly nejlépe fungovat na onemocnění kloubů a svalů, což by mohlo vést k vynalezení nových léčebných metod“, uvedla agentura. Další mise se soustředila na nové způsoby léčby řídnutí kostí a ztráty svalové hmoty. A čtvrtá z roku 2017 zkoumala rozdíly mezi růstem a regenerací kostí na Zemi a v kosmu.

Nynější výzkum by měl pomoci přinést nové poznatky pro delší cesty lidí na Mars a potenciálně ještě dál. NASA myši sleduje ve speciální krabici, do níž nainstalovala kamery. První pozorování odhalila, že myším stav beztíže příliš nesvědčí, v řádu dní mu nicméně přivykly a dokonce jej začaly využívat – kupříkladu plavmo kroužit okolo v kleci.

Čtěte také: Páníček Assange vypadal zdevastovaně, jeho kočka je ale fit a v bezpečí, ujistila WikiLeaks

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články