Promarněná příležitost, říká o rozhodnutí lidovců osamostatnit se v eurovolbách Pospíšil

Evropské volby 2019

Promarněná příležitost, říká o rozhodnutí lidovců osamostatnit se v eurovolbách PospíšilNOVÉ
Domov

jhr Echo24

Promarněná příležitost spojit české proevropské politické síly. Tak vnímá vůli KDU-ČSL sestavit samostatnou kandidátku pro květnové volby do Evropského parlamentu předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Podle něj je vhodnější síly spojovat, a nikoliv tříštit. Dříve se přitom hovořilo o možné spolupráce TOP 09 s lidovci a ještě hnutím STAN, jelikož všechny subjekty patří v europarlamentu do frakce Evropské lidové strany.

Představitelé KDU-ČSL své rozhodnutí v úterý odůvodnili „silnou dělicí linií na pozici liberální a konzervativní hodnoty“, jak rozdíly popsal předseda strany Pavel Bělobrádek. Šéf TOP 09 mu lehce oponuje. „Jsem dál přesvědčený, že v této chvíli je vhodné síly spojovat spíš než tříštit. Věřím, že je v zájmu občanů postavit silnou proevropskou kandidátku do evropských voleb a být tak významnou silou v Evropském parlamentu,“ řekl. „Rozhodnutí KDU-ČSL samozřejmě respektujeme, ale z pohledu zájmů českého voliče jde o promarněnou příležitost,“ uvedl europoslanec Pospíšil v prohlášení.

Podle něj Evropská unie čelí mnoha výzvám a například tlaku populistických či antisystémových a nedemokratických stran se lépe čelí, jsou-li demokratické síly jednotné. „Dobrou zprávou je pro nás proto fakt, že v Evropském parlamentu budeme s poslanci KDU-ČSL součástí stejné frakce a minimálně na evropské úrovni tak budeme postupovat společně,“ uzavřel Pospíšil.

Bělobrádek při své argumentaci poukazoval především na to, že lidovci se hlásí ke křesťanským hodnotám, což se podle něj promítá i do rozdílných postojů při hlasování v europarlamentu. KDU-ČSL budou namísto spojení s většími stranami jednat s menšími regionálními uskupeními o podpoře, řekl Bělobrádek. „Věřím, že ještě do konce roku představíme kompletní kandidátní listinu KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu,“ doplnil předseda lidovců.

Evropské volby se uskuteční na konci května příštího roku. V těch předchozích v roce 2014 získala KDU-ČSL 9,95 procenta hlasů a tři europoslance: Pavla Svobodu, Michaelu Šojdrovou a Tomáše Zdechovského.

Čtěte také: Lidovci budou v eurovolbách kandidovat samostatně

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.