1 Evropské volby 2019

Promarněná příležitost, říká o rozhodnutí lidovců osamostatnit se v eurovolbách Pospíšil

, NOVÉ

Témata: , , ,

Promarněná příležitost spojit české proevropské politické síly. Tak vnímá vůli KDU-ČSL sestavit samostatnou kandidátku pro květnové volby do Evropského parlamentu předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Podle něj je vhodnější síly spojovat, a nikoliv tříštit. Dříve se přitom hovořilo o možné spolupráce TOP 09 s lidovci a ještě hnutím STAN, jelikož všechny subjekty patří v europarlamentu do frakce Evropské lidové strany.

Představitelé KDU-ČSL své rozhodnutí v úterý odůvodnili „silnou dělicí linií na pozici liberální a konzervativní hodnoty“, jak rozdíly popsal předseda strany Pavel Bělobrádek. Šéf TOP 09 mu lehce oponuje. „Jsem dál přesvědčený, že v této chvíli je vhodné síly spojovat spíš než tříštit. Věřím, že je v zájmu občanů postavit silnou proevropskou kandidátku do evropských voleb a být tak významnou silou v Evropském parlamentu,“ řekl. „Rozhodnutí KDU-ČSL samozřejmě respektujeme, ale z pohledu zájmů českého voliče jde o promarněnou příležitost,“ uvedl europoslanec Pospíšil v prohlášení.

Podle něj Evropská unie čelí mnoha výzvám a například tlaku populistických či antisystémových a nedemokratických stran se lépe čelí, jsou-li demokratické síly jednotné. „Dobrou zprávou je pro nás proto fakt, že v Evropském parlamentu budeme s poslanci KDU-ČSL součástí stejné frakce a minimálně na evropské úrovni tak budeme postupovat společně,“ uzavřel Pospíšil.

Bělobrádek při své argumentaci poukazoval především na to, že lidovci se hlásí ke křesťanským hodnotám, což se podle něj promítá i do rozdílných postojů při hlasování v europarlamentu. KDU-ČSL budou namísto spojení s většími stranami jednat s menšími regionálními uskupeními o podpoře, řekl Bělobrádek. „Věřím, že ještě do konce roku představíme kompletní kandidátní listinu KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu,“ doplnil předseda lidovců.

Evropské volby se uskuteční na konci května příštího roku. V těch předchozích v roce 2014 získala KDU-ČSL 9,95 procenta hlasů a tři europoslance: Pavla Svobodu, Michaelu Šojdrovou a Tomáše Zdechovského.

Čtěte také: Lidovci budou v eurovolbách kandidovat samostatně

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.