1 Útok na parlament

Za hackerský útok může cizí mocnost, řekl australský premiér. Spekuluje se o ČÍně

, NOVÉ

Témata: , ,

Za kybernetický útok, jehož terčem se tento měsíc stal počítačový systém australského parlamentu, je zřejmě odpovědná cizí státní moc. V pondělí to řekl australský premiér Scott Morrison, konkrétní stát ale nejmenoval. Podle některých médií je původcem útoku Čína. Z oficiálních kruhů ale na Peking nikdo neukázal.

„Naši kybernetičtí experti se domnívají, že za tuto škodlivou aktivitu je zodpovědný sofistikovaný státní aktér,“ řekl Morisson v parlamentu. Poslancům, členům vlády i samotnému šéfovi kabinetu bylo již dříve řečeno, aby si poté, co 8. února australské úřady odhalily napadení parlamentních počítačů, okamžitě změnili hesla.

Podle premiéra útočníci napadli i počítačové systémy některých politických stran – Liberálů, Sociálnědemokratické a Národní strany. Morrison nicméně dodal, že nebylo zjištěno ovlivňování voleb. Australané mají hlasovat o obsazení parlamentu v polovině května. Analytici se shodují, že by pravděpodobným pachatelem napadení mohla být Čína, Rusko, nebo Írán, napsala agentura Reuters.

Vztahy mezi Austrálií a Čínou se zhoršily od roku 2017 poté, co Canberra obvinila Peking, že se vměšuje do jejích vnitřních záležitostí. Napětí se ještě zvýšilo před několika měsíci, když Austrálie zakázala čínské firmě Huawei účast na projektu komunikační sítě nové generace 5G a tento měsíc zrušila vízum prominentnímu čínskému obchodníkovi.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Amerika brzdí: Stažení našich vojáků ze Sýrie nebude překotné

Íránská televize zrušila vysílání Bundesligy, rozhodčím byla žena v šortkách

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.