VIDEO: Zeman s dalšími držiteli klíčů vyzvedl korunovační klenoty

KORUNOVAČNÍ KLENOTY

VIDEO: Zeman s dalšími držiteli klíčů vyzvedl korunovační klenotyNOVÉ
korunovační klenoty Foto:

Foto: K. Pacovsky / Wikimedia Commons

2
Domov

Prezident Miloš Zeman, společně s ostatními držiteli klíčů, dnes ve 14 hodin odemkl Korunní komoru, odkud byly vyzvednuty české korunovační klenoty. Ty budou vystaveny ve Vladislavském sálu Pražského hradu. Oproti dřívějším letům držitelé klíčů u Korunní komory nestáli, ale seděli na předem připravených židlích. Přinášíme vám záznam ze slavnostního ceremoniálu.

První zámek odemkl prezident Miloš Zeman, při vytahování klíče mu musel pomoci velitel Hradní stráže Jiří Kývala. Následovali premiér Andrej Babiš nebo kardinál Dominik Duka. Oproti minulým vyzvednutím klenotů se letos klíčníci před dveřmi do korunovační komory mohli posadit. Po vynesení klenotů se jim klíčníci poklonili. Nejdelší čas u klenotů strávila pražská primátorka Adriana Krnáčová, která je se zájmem studovala.

Pro veřejnost budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. do 23. ledna. Společně s nimi si budou moct lidé prohlédnout i například svatováclavskou zbroj. Výstava se uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.

Veřejnost se na korunovační klenoty, které budou vystaveny mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby, bude moct podívat v nové bezpečnostní vitríně. Oproti minulosti si je tak budou moct prohlédnout ze všech stran. Ve vitríně, která byla používána doposud a kterou v době takzvané první republiky vytvořil architekt Josef Gočár, budou umístěny památky spojené se sv. Václavem.

Korunovační klenoty jsou vystavovány pouze při výjimečných příležitostech. Naposledy se tak stalo v květnu 2016 u příležitosti 700. výročí od narození českého krále a římského císaře Karla IV.

Čtěte dále: Miloš Zeman má problém

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.