Kdo po Zemanovi. Hledá se prezident pro střední generaci

KDO BUDE PŘIJATELNĚJŠÍ NEŽ BABIŠ?

Kdo po Zemanovi. Hledá se prezident pro střední generaci
Kdo bude chtít vyhrát v prezidentské volbě nad Andrejem Babišem, bude muset sbírat podporu i mezi těmi voliči Miloše Zemana, pro které je expremiér nepřijatelný. Foto: Jan Zatorsky
2
Týdeník
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Česká republika je jedinou zemí v Evropě, která nemá prezidentský systém, ale prezidentské volby jsou v ní vnímány jako nejdůležitější ze všech. Vyvolávají největší mediální zájem i největší aktivitu všemožných angažovaných podnikatelů a finančních skupin. Každý chce mít svého prezidenta. Češi k Pražskému hradu vzhlížejí a symbolicky si projektují do prezidenta větší moc, než jakou skutečně má. Je to také volba, která je ze své podstaty výrazně víc vzrušující. Vítěz musí sebrat aspoň polovinu hlasů těch, kteří ve druhém kole k volbám přijdou.

Zatímco v parlamentních volbách hrají strany pro ty své, v prezidentské volbě musí vítěz sebrat co nejvíc hlasů těch, kteří přirozeně jeho nejsou. Musí být tím, kdo je méně nepřijatelný. Musí vadit méně lidem než jeho soupeř. Druhé kolo už je pro mnoho lidí čistě negativní volbou, kdo jim vadí méně. Dosluhující prezident Miloš Zeman si to vždy dobře uvědomoval. Proto vítězil. Před druhým kolem se měnil z jízlivého provokatéra v konsenzuálního, vlídného prezidenta „spodních deseti milionů“.

Právě nepřijatelnost bude tím rozhodujícím kritériem pro druhé kolo prezidentské volby. Vyhraje je ten, kdo bude lidem vadit méně než Andrej Babiš. Bude tou méně špatnou volbou. Expremiér Babiš zatím oficiálně kandidaturu neohlásil. Dá se čekat, že to udělá v marketingově profesionálně zorganizované estrádě, jak je jeho zvykem. Všeobecně se ale očekává, že Andrej Babiš kandidovat bude. Je to pro něj dnes jediná cesta, jak si udržet moc. A dost pravděpodobně v tom vidí i pojistku osobní svobody. Pražský žalobce Jaroslav Šaroch se ho po dlouhých letech chystá obžalovat v případu zneužité dotace na Čapím hnízdě a poslat ho před soud. Babiš neobjíždí ve svém nově pořízeném obytném voze zemi jen tak z plezíru. Je to začátek lidové prezidentské kampaně.

Koho vládní koalice nasadí v prezidentské volbě proti Andreji Babišovi? Celý text Lenky Zlámalové si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo od čtvrtka v tištěném vydání Týdeníku Echo. Předplatit si jej můžete již od 249 korun za měsíc zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články